0:00
0:00
Zahraničí4. 3. 20074 minuty

Rozpad Velké Británie

Už je to tak. Velká Británie není tak velká a neotřesitelná, jak by se mohlo zvnějšku zdát. Spíše naopak.

Astronaut
Fotografie: Chcete moderní stát bez jaderných zbraní? Volte skotský vzdor. (Sean Connery jako ikona kongresu národovců) - Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz Autor: Respekt

Skotové vážně uvažují o odtržení od Londýna. Rozhodnutí padne v nejbližších týdnech.

Už je to tak. Velká Británie není tak velká a neotřesitelná, jak by se mohlo zvnějšku zdát. Spíše naopak – na začátek května připadá 300. výročí vzniku unie kdysi nezávislého Skotska s kdysi nezávislou Anglií a Walesem a v tuto chvíli si více než polovina Skotů přeje, aby to bylo výročí poslední. A co je možná ještě překvapivější, podle průzkumů veřejného mínění myslí přesně na totéž na druhé straně bývalé hranice také 60 % Angličanů. Na obzoru se navíc rýsuje dobrá příležitost – 3. května se v Británii konají volby do skotského parlamentu a v nich má k vítězství našlápnuto Skotská národní strana (SNP) vedená charismatickým Alexem Salmondem. Hlavním bodem programu SNP je referendum o nezávislosti Skotska. Když na to přijde, nemusí to trvat dlouho a Evropská unie bude mít o jeden členský stát navíc.

↓ INZERCE

Rakety, Blair a ropa

Blesk z čistého nebe to úplně není. Skotové si s myšlenkou osamostatnění už pohrávají minimálně od 70. let minulého století, kdy se k vládě v Londýně dostali konzervativci vedení Margaret Thatcherovou. Ta vyřešila dlouholeté problémy zastaralé a zaostávající skotské ekonomiky orientované na těžký průmysl nekompromisně – zastavila do té doby běžné státní dotace a nechala prodělečné doly, hutě i loděnice zkrachovat.

Skotsko náraz…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc