Parkanová proti Topolánkovi
Poslední jednání vlády bylo podle svědků rušné. Debatu ale nevzbudil mediálně slavný kšeft s gripeny, ale nenápadný papír s podpisem ministryně obrany Vlasty Parkanové.
Poslední jednání vlády bylo podle svědků rušné. Debatu ale nevzbudil mediálně slavný kšeft s gripeny, ale nenápadný papír s podpisem ministryně obrany Vlasty Parkanové (KDU-ČSL). K Mirku Topolánkovi se ve středu dostal na stůl návrh ministryně na odvolání šéfa Vojenského zpravodajství Miroslava Krejčíka. Parkanová tímto pokusem vzbudila značnou nevoli svého šéfa a zásadní roztržku v koalici. Krejčík nakonec ve funkci zůstal, ale v tajných službách od počátku roku probíhá válka. Žádný z šéfů nemá své místo jisté.
Grázl, nebo hrdina?
Minulý týden vyšel v MF Dnes rozhovor s generálem Krejčíkem. Popisoval šok, který zažil, když usedl před čtyřmi lety do křesla šéfa Vojenského zpravodajství. Ve službě podle něj pracovalo, často na vedoucích místech, asi čtyřicet bývalých důstojníků StB a další desítky agentů komunistické tajné služby. „Někteří z nich to dotáhli dokonce na plukovníky, což je v rozporu s lustračním zákonem,“ vzpomíná v rozhovoru Krejčík. Podle jeho slov bývalí estébáci zamlčovali informace, sabotovali práci, jejich myšlení uvázlo v praktikách hluboké totality. K tomu, co to pro Česko znamenalo, se dostaneme později.
Ten samý den vyšel článek v týdeníku Euro, podle něhož se připravuje odvolání Krejčíka. Za jeho ředitelování musely odejít desítky, možná stovky výborných zpravodajců, tvrdili v článku anonymní špioni. Tak jak to je? Pročistil Krejčík…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu