Saddám dneska neznamená nic
Sergej Daniločkin působí jako výkonný ředitel Rádia Svobodný Irák, čímž naplňuje představy o globalizovaném světě.
Sergej Daniločkinpůsobí jako výkonný ředitel Rádia Svobodný Irák, čímž naplňuje představy o globalizovaném světě. Ruský arabista se z Prahy za peníze amerického Kongresu stará o to, aby lidé v Iráku měli nezávislé informace, a sám informace z této země poskytuje. Narodil se roku 1965 v Moskvě, kde vystudoval žurnalistiku a ekonomii, pracoval pro agentury Novosti, CNN, Bloomberg a od roku 1997 působí v Rádiu Svobodná Evropa/Rádio Svoboda. Je ženatý, má jednu dceru.
Saddám Husajn byl odsouzen k smrti. Je to dobře, nebo špatně?
Konečně už máme něco v ruce. Po roce činnosti tribunálu je k dispozici první rozhodnutí, i když není konečné – Saddám se může odvolat a prezident popravu neschválit…
Říkáte „máme“. Kdo? My – mezinárodní společenství? My – včetně Iráčanů?
My všichni. Nemluvím teď v geopolitických kategoriích, protože tento soud má důležité dopady v širokém okruhu, i pro lidi, kteří nevědí, co, kdy a jak se vlastně stalo. Já osobně verdiktem nejsem nadšen, ale většina Iráčanů, se kterými jsem měl možnost mluvit, souhlasí s tím, že si Saddám zaslouží trest smrti.
Jaké největší plus proces přinesl?
Že relativně brzy vyzněl v nějaké rozhodnutí. Osobně jsem si myslel, že to potrvá mnohem déle, a nevěděl jsem, jak skončí.
Co považujete za…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu