I Gruzie má svou zbraň
Co schází Rusku k plnému statusu velmoci? Členství ve WTO. Na čem vázne i po dohodě Putina s Bushem? Na Gruzii. Tbilisi může svým vetem vzdorovat ruskému tlaku.
Co schází Rusku k plnému statusu velmoci? Členství ve WTO. Na čem vázne i po dohodě Putina s Bushem? Na Gruzii. Tbilisi může svým vetem vzdorovat ruskému tlaku.
Když se George Bush na cestě do Hanoje zastavil na snídani s Vladimirem Putinem v Moskvě, agentury přinesly zajímavou informaci: Bush prý poté uvedl, že už nic nebrání vstupu Ruska do Světové obchodní organizace (WTO). A přece brání. Gruzie už měsíc a půl trpí ruskou blokádou, ale tím spíše je jako členský stát WTO rozhodnuta použít své právo veta.
Obchodovat podle smlouvy
Tbilisi argumentuje způsobem typickým pro situaci na severním Kavkaze. Jak uvedl v Bruselu premiér Zurab Nogaideli, Gruzie bude se vstupem Ruska souhlasit až poté, co Moskva splní dohodu podepsanou s Tbilisi v roce 2004. Ta stanoví, že ruské zboží se do Gruzie bude dovážet jen přes oficiální přechody mezi dvěma státy. Jinými slovy – se separatistickými oblastmi, Abcházií a Jižní Osetií, musí Rusko obchodovat pouze přes Gruzii.
Problém je v tom, že Abcházie i Jižní Osetie jsou fakticky okupovány ruskými „mírovými“ silami. Ty tam pomáhají udržovat stav nastolený s vydatnou pomocí Moskvy počátkem 90. let. V té době se od Gruzie, už tehdy silně orientované na Západ, obě zmíněné autonomní provincie odtrhly. Moskva dodala separatistům zbraně a po vytlačení regulérních gruzínských sil i vyhnání Gruzínů (v Abcházii tvořili před válkou 83 %) donutila pokořené Tbilisi k přijetí &„…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu