Senát buď pochválen
Zní to jako vtip, ale není: jestli se ve zdejším politickém systému něco povedlo, tak je to Senát. I letos – stejně jako v předchozích letech – totiž voliči použili svůj hlas pro horní komoru tak, jak si to původně autoři ústavy představovali.
Zní to jako vtip, ale není: jestli se ve zdejším politickém systému něco povedlo, tak je to Senát. Naposled to dokázaly právě skončené volby. I letos – stejně jako v předchozích letech – totiž voliči použili svůj hlas pro horní komoru tak, jak si to původně autoři ústavy představovali. A to platí, přestože ODS obsadila většinu a stává se nebývale silnou stranou.
Sídlí dvě stě metrů od sebe, a přesto je dělí velká propast. Poslanecká sněmovna převzala staré matadory a zázemí komunistické „národní rady“, Senát vznikal na zelené louce v nové době – a je to znát.
Že je druhá z komor o poznání progresivnější a otevřenější institucí než ta první, je zjevné okamžitě, co je začnete blíže zkoumat. Zatímco v Poslanecké sněmovně jsou úředníci, tajemníci klubů či výborů jakýmisi tajemnými postavami bez jména a tváře, na senátním webu lze za pár kliků myší najít každou sekretářku či úředníka s přímými telefonními linkami. A co víc, oni je také dokážou zvednout a promluvit do nich příjemným tónem.
„Na co vám bude, kdy a kde jsem se narodil? Proč vás zajímá, kde jsem studoval a jaký mám plat?“ zlobil se nedávno velmi podrážděně sněmovní kancléř Petr Kynštetr, když jsme ho jen požádali o životopis. Přitom ty otázky byly nutné prostě proto, že kancléřovo vzdělání, praxe ani znalost jazyků nejsou nikde k nalezení. U současného senátního kancléře…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu