Padouch, nebo Hrdina
Začalo to jako pokus o další českou sodu. „Nás chce do každé vlády Bůh,“ svěřoval se lidovecký předseda Miroslav Kalousek v kněžské sutaně z plakátu kolemjdoucím loni na podzim. K autorství se přihlásil spolek zdejších expertů na politickou recesi, Balbínova poetická strana.
Není nic staršího než volební kampaň po volbách, dal by se parafrázovat Čapkův výrok. Po té poslední ale zůstala záhada, která stojí za bližší prozkoumání.
Začalo to jako pokus o další českou sodu. „Nás chce do každé vlády Bůh,“ svěřoval se lidovecký předseda Miroslav Kalousek v kněžské sutaně z plakátu kolemjdoucím loni na podzim. K autorství se přihlásil spolek zdejších expertů na politickou recesi, Balbínova poetická strana. V další sérii pak byl Kalousek odhalen jako „padouch“, a nakonec – legrace stranou – jako zabiják zodpovědný za smrt čtyř vojáků kvůli nekvalitním padákům. To už se původních deset plakátových míst rozrostlo na stovky. Vznikla otázka, kde marginální a chudá politická strana ty miliony bere a proč je utrácí v tažení, kterým sama nemůže nic získat. Když se pak objevily i nepodložené výzkumy sugerující voličům, že se lidovci nedostanou do parlamentu, politologové to všechno označili za pokus přepsat politickou mapu a vymazat ze scény jednu z tradičních partají. Proč se ale balbínovští milovníci pohody a dobrého piva zakousli do tak velké ambice? Nebo se spolek změnil v bílého koně, přes kterého jedná někdo neznámý v pozadí? Mít v tom jasno je důležité. Ne náhodou totiž právní řády některých tradičních demokracií považují likvidaci politického protivníka přes nastrčené osoby za zločin.
Místo nahoře
V hlavním stanu…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu