0:00
0:00
Domov14. 8. 20055 minut

Boj o Kamenici vzplál

Astronaut

Milionáře z prvního českého baroka a jejich sousedy z paneláků spojil strach o domov.

Kamenice u Prahy je právě ta vesnice, kde se během devadesátých let začalo stavět vůbec první satelitní město „podnikatelského baroka“ v Čechách. Vzbudilo velký, většinou záporný ohlas. Ale prognózy o satelitech požírajících okolní přírodu se nakonec v Kamenici nevyplnily. A zdejší boháči, žijící ve velikých a pohodlných domech, nenaplňují ani představu o sobeckých zbohatlících, kašlajících na obec. Pro svůj mišmaš architektury a životních stylů je Kamenice možná českou modelovou vesnicí budoucnosti. A taky se nad ní stahují modelové mraky.

↓ INZERCE

Rozdělená obec

Okreska na Prahu roztíná obec na dvě části. Jednou je oplocené milionářské městečko bělostných vilek, druhým žalostný slepenec socialistických paneláků. Dobrou zprávou je, že ani panely ani podnikatelské baroko nesetřely genia loci zdejší kulturní krajiny. Do hustých požárských lesů je to co by kamenem dohodil, okolí Kamenice se pyšní šesti rybníky. A proslulý Myslbekův Kristus u hrobky Ringhofferů působí po průchodu orwellowským Sídlištěm 1 a Sídlištěm 2 jako opravdové zjevení.

Srdcem Kamenice a neutrálním územím mezi paneláky a satelitem je Ringhofferovo náměstí, asfaltový plácek, obklopený socrealistickým kulturním domem, stánky a typizovanou sámoškou. Povědomé civilizační scenerii dominuje autobusová zastávka vnukající náhodnému návštěvníkovi okamžitou chuť vypadnout.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc