0:00
0:00
Domov6. 3. 20053 minuty

Připomeňme si

Astronaut
Fotografie: Svévole jako ústavní princip. (Žadatelé o referendum u Ústavního soudu, Jan Rajter uprostřed.) Foto Ibra Ibrahimovič Autor: Respekt

Byl to boj Davida s Goliášem, proto jsme ho všichni sledovali s napětím. Sedlácká rodina Rajterových z Mostecka se postavila továrně Nemak, bez ohledu na nelibost místních, krajských i vládních politiků. Svého času vzdor pana Rajtera v televizní debatě svorně odsoudil Miloš Zeman i Václav Klaus, přičemž ten první vzpurného rolníka pasoval na „ekoteroristu“. Teď je boj u konce. Vítěze ale nemá.

Moravský rodák Jan Rajter odmítl počátkem padesátých let vstoupit do družstva, komunisté mu sebrali statek nedaleko Opavy a poslali ho do kriminálu. Po propuštění se odstěhoval na Mostecko, koupil domek zastrčený za litvínovskou chemičkou a živil se prací na železnici. Po pádu komunismu rodina koupila za všechny úspory grunt v Havrani a začala naplňovat svůj sen o hospodaření. Před čtyřmi lety ale Rajterovi znovu narazili. Pozemky v okolí vesnice si vyhlédla firma Nemak, jejíž továrnu na hliníkové hlavy motorů předtím coby jedovatý a rizikový provoz odmítli v Plzni. Mostečtí radní byli naopak pro a průmyslovou zónu nakreslili také na polích pana Rajtera. Ten je ale odmítl dát a vyhrál, vyvlastnění kvůli velkému investorovi u nás (na rozdíl od Slovenska) není možné. „Řekl jsem, že na mých pozemcích stavět nebudou,“ bilancuje úspěšnou část boje Jan Rajter. „Tak nestaví.“

Provozovat ekologické zemědělství přímo vedle jedovaté továrny ale není to pravé. Proto Jan Rajter…

↓ INZERCE

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc