Po několika měsících se Evropa dočkala dobré zprávy z Iráku: 29. září únosci propustili na svobodu dvacet dnů zadržované Italky – Simonu Pari a Simonu Toretta. Obě pacifisticky orientované ženy pracovaly pro humanitární organizaci Most do Bagdádu, která je v zemi přítomna už od roku 1999 a která distribuuje léky, obnovuje knihovnu a pomáhá dětem.
Na první pohled tedy minulou středu nastal vytoužený happy end. Na veřejnost však záhy prosákly zprávy o tom, že italská vláda za jejich propuštění údajně zaplatila teroristům tučné výkupné. Kromě spontánní radosti nad návratem obou Simon si tak Italové záhy začali klást i nepříjemné otázky: nebyla cena za jejich propuštění „větší než malá“? Zaplatit výkupné sice znamená šanci na osvobození vlastních rukojmích, ale zároveň vzpruhu pro teroristy.
Ovzduší celonárodní jednoty a hrdosti tak vydrželo v Itálii po návratu obou žen zhruba 24 hodin. O jeho brzký konec se ostatně postaraly i Simony samy: ihned po příletu dojatě poděkovaly za pomoc a solidaritu, které se dostalo jim a jejich rodinám. S vděkem se však obracely pouze na spolupracovníky v humanitární organizaci, italskou muslimskou obec, Iráčany a obecně Araby. O italské vládě, zpravodajských službách a Červeném kříži – organizacích, které měly na jejich osvobození lví podíl, nepadlo ani slovo. To se nelíbilo části tisku a některým představitelům vládní většiny. &„…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu