Tři roky vězení pro estébáky Jiřího Šimáka a Zbyňka Dudka – to je další díl seriálu o účtech s totalitní minulostí, o snaze pojmenovat si zločiny komunismu a jejich dopad na duševní zdraví společnosti v české kotlině. Konec filmu je v nedohlednu, případ Dudek a Šimák se táhne už dvanáct let, ani tímto verdiktem nekončí a podobně jsou na tom další zločinné epizody předlistopadových let.
Sto sedmdesát tisíc utečenců
Šimák a Dudek před třiadvaceti lety brutálně zmlátili a mučili dva odpůrce komunistického režimu, chartisty Zinu Freundovou a Zbyňka Benýška, protože je chtěli přinutit k vystěhování z Československa. Tato dvojice členů brutálních estébáckých úderek iniciativně plnila příkaz vycházející z akce Asanace, plánu podepsaném v roce 1977 tehdejším ministrem vnitra Jaromírem Obzinou. Hlavním úkolem operace bylo vyhnat za hranice co nejvíce veřejně deklarovaných politických oponentů. Plán byl nakonec úspěšný: na základě estébáckého bití, výhrůžek a neustálých sužujících šikan typu opakovaného zadržení ve dvoudenních mimosoudních vazbách opustilo nedobrovolně zemi skoro tisíc vyhlédnutých „nepřátel“ a členů jejich rodin. Přesná čísla samozřejmě neexistují, jde o odhad Úřadu pro vyšetřování a dokumentaci zločinů komunismu.
Podle oficiálních informací ministerstva vnitra uprchlo v letech 1948–89 z komunistického Československa asi sto sedmdesát tisíc…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu