0:00
0:00
Civilizace21. 8. 20047 minut

Čekání na vzpouru chudých

Polský novinář Jacek Żakowski uskutečnil zajímavou myšlenku: sebral do jedné publikace své rozhovory s třinácti reprezentanty euroatlantické intelektuální elity, v podstatě na téma, které vyjadřuje název jeho knihy – Obavy a naděje. Zjednodušeně řečeno všechna interview řeší, jaké hrozby stojí před západními demokraciemi a jak jim čelit. Sedm z účastníků rozhovorů jsou Američané, čtyři Poláci, jeden je Němec a jeden Senegalec. Až na tři výjimky se jedná o akademiky a badatele, vesměs zvučných jmen: Samuel P. Huntington, Francis Fukuyama, Alvin Toffler, Pierre Sane a další. Poslední rozhovor je z roku 2001, ale z doby před 11. zářím. Je proto zajímavé porovnat jejich názory před teroristickým útokem a po něm.

Václav Mezřický
Astronaut
Fotografie: Hrozba terorismu nesmí potlačit liberální řád a právo volby. Na tom se shodnou i Alvin Toffler (na snímku), Francis Fukuyama a Ralf Dahrendorf. Foto: archiv autora Autor: Respekt

Polský novinář Jacek Żakowski uskutečnil zajímavou myšlenku: sebral do jedné publikace své rozhovory s třinácti reprezentanty euroatlantické intelektuální elity, v podstatě na téma, které vyjadřuje název jeho knihy – Obavy a naděje. Zjednodušeně řečeno všechna interview řeší, jaké hrozby stojí před západními demokraciemi a jak jim čelit. Sedm z účastníků rozhovorů jsou Američané, čtyři Poláci, jeden je Němec a jeden Senegalec. Až na tři výjimky se jedná o akademiky a badatele, vesměs zvučných jmen: Samuel P. Huntington, Francis Fukuyama, Alvin Toffler, Pierre Sane a další. Poslední rozhovor je z roku 2001, ale z doby před 11. zářím. Je proto zajímavé porovnat jejich názory před teroristickým útokem a po něm.

↓ INZERCE

Drastická opatření

Nelze zde rozebírat názory všech třinácti intelektuálů, a tak se podívejme důkladněji na tři z nich – německého sociologa Ralfa Dahrendorfa, amerického futurologa Alvina Tofflera a amerického politologa Francise Fukuyamu. Jejich postoje jsou nejvíce provokativní a mnohdy se navíc prolínají.

Tak například Ralf Dahrendorf v rozhovoru s Żakowským především oponuje Fukuyamově známé tezi o konci dějin, který má vyústit ve světově přijímané hodnoty demokracie a trhu. Dahrendorf poukazuje na nejistoty a problémy současnosti, které budou stále silněji frustrovat střední vrstvy rozvinutých zemí. Rozdíly v příjmech a růst počtu marginalizovaných…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc