Česká vláda chce napříště více pomáhat disidentům, kteří v různých částech světa bojují proti totalitním režimům. Počátkem tohoto měsíce proto ministerstvo zahraničních věcí zřídilo zvláštní odbor, který bude mít tuto agendu na starosti. Prozatím jej vybavilo deseti miliony korun, za něž má podporovat především svobodné tiskoviny, pořádání konferencí a stipendia. Hlavními adresáty pomoci by pak měli být opoziční skupiny zejména v Bělorusku, Barmě a na Kubě. Respekt o aktivitách české diplomacie na tomto poli už referoval (viz téma Češi spravují svět, Respekt 45/2003) a hodlá je i nadále průběžně sledovat. Po vzniku samostatného odboru pro tyto záležitosti proto také požádal o komentář jednoho z prvních průkopníků tohoto druhu pomoci, někdejšího chargé d’affaires v Havaně a pozdějšího velvyslance v Pákistánu a Afghánistánu, Petra Přibíka.
Dobře vím, co pro naše obhájce lidských práv znamenalo, když je za své oficiální návštěvy Prahy v 80. letech pozval na snídani François Mitterrand. Mám zato, že gesto někdejšího francouzského prezidenta bylo naším morálním imperativem a chtěl jsem se proto ve svém postavení chovat stejně.
Byl jsem českým chargé d’affaires v Havaně v letech 1996 až 1998. Tedy v době, kdy v Praze převažoval zájem na dobrých hospodářských stycích nad obranou lidských práv. To se změnilo až po nástupu staronového náměstka ministra zahraničí Martina Palouše, který…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu