Policisté dopadli tři dny před Silvestrem bombového atentátníka, který má za poslední roky na svědomí údajně osmnáct útoků. Zvláště dva s jasnou politickou symbolikou vzbudily pohoršení – poškození památníku česko-německého smíření na Bukové hoře u Teplic nad Metují a pražského pomníku obětem komunismu. Zatčení si zaslouží pochvalu, byť s výhradami.
Útočníkem, který odpaloval nálože či nařezával kolejnice (železniční atentáty včas odhalili zaměstnanci drah), byl osmašedesátiletý důchodce. Znovu se vracel s výbušným systémem na Bukovou horu, kde si ho všimli místní myslivci a zavolali policii. Dobrá kriminalistická práce: detektivové měli vzorky DNA z vlasů, které zůstaly na místech předchozích útoků, takže hned mohli veřejnosti oznámit, koho dopadli a z čeho jej podezírají. Během divoké honičky při zatýkání se důchodce pokusil o sebevraždu bodáním do krku a zatím není schopen výpovědi.
Policistům se zatčením podařilo aspoň trochu napravit fatální pochybení z března, kdy shodili deset milionů korun neznámému muži, který vyhrožoval výbuchem v Olomouci. Fakt, že policie byla ochotná platit, inspiroval desítky následovníků a v dalších měsících neminul týden, aby někdo pod pohrůžkou teroristického útoku nepožadoval desítky milionů korun (o milion eur si v té době řekl i muž z Bukové hory). Za svou chybu z března se policie nikdy neomluvila, nikdy ji nevysvětlila. Policejní prezident Jiří Kolář svaloval dokonce vinu za vyděračskou vlnu na novináře, kteří prý…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu