Známý čínský disident Harry Wu, který prožil devatenáct let v komunistických pracovních táborech, bude hlavním hostem festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který odstartuje tuto středu v Praze a potrvá až do 22. dubna. Wu na přehlídce představí dva své filmy o brutalitě pekingského režimu Čínský gulag a Komunistická charita. Přehlídka letos nabídne přes sto čtyřicet filmů v několika tematických sekcích, například Vyrovnání s minulostí, Bohatý Sever, chudý Jih nebo Důstojné stáří.
V hlavní soutěži se objeví patnáct filmů, aktuální se vzhledem k současnému desátému výročí africké genocidy zdá být například dílo Rwanda: ohlušující výkřik ticha francouzské režisérky Anne Lainé, pojednávající o ženách, kterým se podařilo masakr přežít a musí se vypořádat s hrozivými traumaty, nebo také snímky Křižovatka a Arniny děti, zabývající se izraelsko-palestinským konfliktem.
Optimističtěji by na diváky mohl zapůsobit dokument Krev mé krve s podtitulem „Jak zvládnout jedenáctku adoptovaných dětí s těžkým handicapem a neztratit smysl pro humor“. Jako jisté odlehčení působí snímek Biggie a Tupac, který pojednává o americké hiphopové scéně.
Kromě Harryho Wu se na festivalu objeví také srbská aktivistka Nataša Kandičová, která převezme cenu Homo homini za přispění k obraně lidských práv. Paralelně s pěticí pražských kin bude Jeden svět probíhat také v Brně, Plzni…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu