Tři lidské životy si vyžádal v neděli 28. března útok ozbrojenců na policejní hlídky v hlavním městě Taškentu. Následující den se u dveří do obchodu s dětským zbožím ve staré čtvrti města odpálila sebevražedná atentátnice. Zabila dvě osoby. Policie v tu chvíli už přijímala hlášení o dalších výbuších v hlavním městě i v Buchaře, vzdálené asi 500 kilometrů. Do ulic vjely obrněné transportéry. Vláda uzavřela hraniční přechody. Násilí ale pokračovalo. Za tři dny zahynulo kolem 40 lidí.
Kdo je pachatelem
Uzbekistán se stal terčem teroru, ovšem stále se přesně neví, kdo útoky zosnoval. A také není jasné, jak bude nyní postupovat Washington. Amerika sice tuto zemi považuje za spojence v globálním tažení proti teroru, ví však velmi dobře, že v ní vládne tuhá diktatura. Uzbekistán je zkrátka na americkém seznamu spojenců, ale také režimů, v nichž se systematicky mučí vězni. Nyní v dubnu se Spojené státy rozhodnou, zda Taškentu poskytnou slíbenou pomoc ve výši 50 milionů dolarů.
Je příznačné, že taškentské úřady se po útocích snažily utajit, co mohly. O explozích včas informovala jen soukromá rádia. Státní rozhlas a televize přinášely zprávy s mnohahodinovým zpožděním. Prezident Islam Karimov uvedl, že vzhledem k sebevražednému provedení úderů, které nemají „ve zdejší společnosti tradici“, a jejich rozsahu se „zcela jistě“ jedná o zločiny organizované ze…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu