0:00
0:00
Zahraničí7. 3. 20045 minut

Vyhraje ten veselejší

Ve Španělsku se chystá velká změna – po osmi letech v čele úspěšné pravicové vlády se k odchodu do ústraní chystá José María Aznar. Španělé půjdou o nadcházejícím víkendu poosmé od pádu frankistického režimu k volbám a v nich se o uprázdněné křeslo předsedy vlády poperou dva hlavní kandidáti: Mariano Rajoy, šéf Aznarovy vládnoucí pravicové strany Partido Popular (PP), a José Luis Rodríguez Zapatero, vůdce opoziční sociálně demokratické Partido Socialista Obrero Espaňol (PSOE). Kampaň se oficiálně rozjela tři týdny před volbami a už nyní je vidět, že to socialisté nebudou mít snadné. Španělsko se má stále lépe.

Astronaut
Fotografie: Aznar (vlevo) odchází ze scény. Nejdříve ho označovali za ňoumu, ale vyklubal se z něj politik mezinárodního formátu. Foto Profimedia cz / AFP Autor: Respekt

Ve Španělsku se chystá velká změna – po osmi letech v čele úspěšné pravicové vlády se k odchodu do ústraní chystá José María Aznar. Španělé půjdou o nadcházejícím víkendu poosmé od pádu frankistického režimu k volbám a v nich se o uprázdněné křeslo předsedy vlády poperou dva hlavní kandidáti: Mariano Rajoy, šéf Aznarovy vládnoucí pravicové strany Partido Popular (PP), a José Luis Rodríguez Zapatero, vůdce opoziční sociálně demokratické Partido Socialista Obrero Espaňol (PSOE). Kampaň se oficiálně rozjela tři týdny před volbami a už nyní je vidět, že to socialisté nebudou mít snadné. Španělsko se má stále lépe.

↓ INZERCE

Průšvihy beru s sebou

V téměř 40milionové zemi vládnou už dvě volební období lidovci vedení Aznarem. Ten před osmi lety vystřídal vůdce PSOE Felipa Gonzáleze, jehož čtrnáctiletá vláda byla v závěru sužována skandály. I ekonomika měla vyražený dech – nezaměstnanost v té době dosahovala 23 %. Aznar byl nadějnou změnou, současně však postrádal charisma svého legendárního předchůdce. Španělé mu říkali ňoňo neboli ňouma.

Z ňoumy s knírkem trousícího frivolní vtipy se vyklubal politik mezinárodního formátu, jehož prioritou je podpora podnikání, boj proti terorismu představovanému především baskickou separatistickou organizací ETA a snaha o posílení vlivu Madridu ve světě. Nezaměstnanost klesla za vlády PP o 12 %. Země zvládla přechod na evropskou společnou měnu…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc