0:00
0:00
Domov6. 7. 20038 minut

Recept na šťastný život

Astronaut
mobrazek_923.jpeg Autor: Respekt
Fotografie: Tisíce metrů pro byty, obchody, bowling a dvanáct kin vyrostlo za necelé dva roky: vítejte v Anděl City. Foto ČTK Autor: Respekt
↓ INZERCE

Majitel bruntálské stavební firmy Petr Czasch přišel na to, jak to udělat, aby ubylo korupce, dělníkům se žilo lépe a nové stavby byly hezčí. Stačí prý prosadit pár změn v systému rozdávání veřejných zakázek. Teď se pan Czasch pro svou vizi blahodárné změny snaží získat politiky.

Zůstat svým pánem

Deset let se Petr Czasch (42) živil jako zedník, začátkem devadesátých let založil stavební firmu. Dnes jeho podnik s ročním obratem kolem tří set milionů korun zaměstnává na dvě stě lidí. Mohl by být tedy spokojen. Není. Starosti mu dělá vývoj na stavebním trhu. Pro středně velkou firmu z Bruntálu je totiž čím dál těžší uspět v soutěži o veřejné zakázky. Příčina není v tom, že by kvalita práce jeho lidí byla horší než před pár lety. V boji o státní peníze se však stále víc prosazuje několik velkých firem (například Skanska, Metrostav, Stavby silnic a železnic). „Účinnému lobbování takových mamutů, navíc v korupčním prostředí, nedokáží firmy, jako je ta naše, konkurovat,“ říká Petr Czasch.

Tím však jeho kritika nekončí. Velké firmy zakázku sice dostanou, na práci si však najímají další firmy. „Vítěz má na stavbě jen ceduli s názvem firmy, možná stavbyvedoucího, ale práci dělá někdo jiný. Je jen obchodním prostředníkem mezi státním rozpočtem a těmi, kdo práci nakonec dělají,“ říká Petr Czasch. U velkých staveb má takový řetěz většinou článků hned několik. …

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc