Nejprve ještě jednou na téma SARS a informační technologie. Strach z infekce vedl v Hongkongu a na Tchaj-wanu k dalšímu, zatím ještě stále nepříliš rozšířenému využití informatiky. Jde o centrální rozesílání textových zpráv na mobilní telefony. Úřady tak mohou například varovat občany, že některé oblasti města jsou nebezpečnější a že není rozumné je navštěvovat. Obyvatelé Hongkongu a Tchaj-wanu dostanou takové varování automaticky, jakmile se přiblíží k rizikové zóně. Zařídit něco takového není technicky příliš složité. Aktuální poloha zapnutého telefonu je totiž operátorovi známa, to plyne z principu mobilní sítě. I u nás se koneckonců taková funkce používá třeba v síti
T-Mobile: když vám to jiná osoba dovolí a zpřístupní, můžete si kdykoli zjistit, kde se zrovna nachází (či alespoň kde se nachází její mobilní telefon). Využití těchto vlastností mobilní sítě se však vždy považovalo za balancování na hraně dobrých mravů a ochrany soukromí. Tváří v tvář nebezpečí berou podobné skrupule, jak vidět, rychle za své. To napovídá leccos o tom, jak bude vypadat svět, pokud v něm dál poroste jak terorismus a problémy s životním prostředím, tak kvalita digitálních technologií.
•••
Program zelených karet, který umožňuje zaměstnávat v německých firmách zahraniční technologické specialisty, skončí v červenci. Trval tři roky a Německo nyní zvažuje, zda jej prodlouží. Německá ambasáda v Praze udělila za celou dobu existence programu českým občanům…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu