Pod slovem stávka si běžný Rakušan obvykle nedokáže nic moc představit. Rakousko je země, která zná masové protesty zaměstnanců spíše jen z doslechu, a pokud už se tu někdo rozhodne zastavit svou práci, trvá jeho truc zpravidla spíše minuty než dny. Úterý tohoto týdne přinese novou zkušenost. Autobusy a tramvaje nevyjedou ze svých garáží a vozoven, rotačky v tiskárnách nevychrlí řadu novin a lidé si dost často ani nekoupí čerstvé housky. Už jen třeba v Horních Rakousích se více než sto soukromých i státních firem chystá na „obrannou stávku“, jak se plánované akci proti vládou oznámené důchodové reformě začalo říkat.
V klidu důchodcem
Vyvrcholí tak tvrdý střet mezi konzervativní vládou a rudo-zelenou opozicí, v jejíchž řadách hrají silnou roli odboráři. Staronový kancléř Wolfgang Schüssel je sice v úřadě teprve od února, už však stačil proti sobě poštvat nejen protější politický tábor, ale i většinu obyvatel. Začal razit tvrdá úsporná opatření v rámci svého nesmlouvavého neoliberálního kurzu. Od nepopulárních kroků se nenechává odradit, přestože mu klesla oblíbenost ze 42 % při volbách loni na podzim na nynějších
36 %. Nejlepším důkazem jeho neoblomnosti je právě důchodová reforma, na níž se vláda minulý týden shodla. Kancléřovi lidovci ji sice eufemisticky nazývají „Pensionssicherungsreform“, tedy česky zhruba „reforma zajištění důchodů“…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu