Ruská média v polovině října zveřejnila tuto zprávu: před několika dny byl u obce Komsomolskoje, ležící asi 30 kilometrů jižně od čečenského hlavního města Grozného, federálními vojsky zabit Movsar Sulejmenov. Ovšem zpráva se nepotvrdila. O jedenáct dní později se Movsarova tvář objevila v médiích, když spolu s dalšími Čečenci obsadil Dubrovku, moskevské dějiště muzikálu Nord-Ost, kde se v tu dobu nacházelo přes osm set osob. Movsar Sulejmenov se na týden stal patrně nejslavnějším Čečencem.
Nikdo mu nevelel
Od loňské smrti svého blízkého příbuzného Arbiho Barajeva velel Movsar polovojenské skupině, která operovala v Grozném a blízkém okolí. Skupina pracovala nezávisle, nepřijímala rozkazy od polního velitele Šamila Basajeva ani od čečenského prezidenta Aslana Maschadova. Movsara neviděli ani v Grozném, ani v Argunu, kde měl údajně trvalé bydliště, ani v Jermolovce, kde Barajevové bydlívali dlouhou dobu – neviděli ho od jeho „smrti“ až do moskevského teroristického útoku. Během posledního roku se přitom informace o Sulejmenově smrti v ruských médiích objevila alespoň dvakrát. Na otázku, jak mohl vstát z mrtvých a objevit se v plné zbroji v Moskvě, zatím nikdo neodpověděl.
Mnozí Čečenci pochybují, že teroristé v Moskvě jednali z vlastní iniciativy či na příkaz některého z představitelů čečenského odboje. Celý zásah byl prý režírován ruskými tajnými službami. Převládá obava z dalších kroků a rozhořčení nad protičečenskou…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu