Na čem byste daňovým poplatníkům ukázal, že se jim antimonopolní úřad vyplácí?
Třeba na případu Jihomoravské plynárenské. Neoprávněně vybírali od občanů peníze za připojování plynoměru a dostali za to od nás pokutu 2,5 milionu korun. Když Jihomoravská plynárenská neuspěla s odvoláním u Vrchního soudu, peníze lidem vrátila a ředitel podniku se omluvil dopisem každému zákazníkovi. Nebo Fernet Stock, který vázal ve smlouvách s resturacemi prodej fernetu na koupi několika lahví rumu. Bez našeho zásahu by zvyšoval uměle odbyt méně žádaného nápoje i cenu pro konečné spotřebitele. V poslední době jsme zasáhli v oblasti distribuce piva. Usilujeme o to, aby si občan mohl v kterékoli restauraci vybrat z více druhů piv, jako je tomu v Nizozemsku, Belgii či Německu. A to i když bydlí na vesnici a má tam jen jedinou hospodu.
Dám vám jiný příklad. Váš úřad uložil v roce 1998 pokutu monopolní Sazce. Jenomže správní řízení překročilo lhůtu jednoho roku, a proto Sazka neplatila nic. Ten, kdo si na ni stěžoval, mezitím zkrachoval. K čemu je pak takový verdikt dobrý?
Pro nás je hlavní, že Sazka musela zanechat protikonkurenčních praktik. Ale souhlasím: i sankce má svůj význam. Bohužel takové případy nebyly ojedinělé, jednoroční lhůta je příliš krátká. Už by se to nemělo opakovat - poslance jsme přesvědčili o prodloužení lhůty na tři roky. Ostatně i ve Francii, Německu nebo ve Velké Británii trvá obdobné řízení až několik let. Rychlost našeho úřadu je ve…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu