Ing. PAVEL TYKAČ se narodil r. 1964 v Čelákovicích u Prahy. Po studiu na ČVUT pracoval jako technik v TOS Čelákovice. V roce 1990 začal s podnikáním (dovoz a prodej výpočetní techniky). Spoluzaložil firmu Vikomt a po prodeji svého podílu stál v roce 1995 u zrodu finanční skupiny kolem Motoinvestu, která v době největší slávy vlastnila významné podíly v deseti investičních fondech a několika bankách včetně Agrobanky. Na podzim 1996, po uvalení nucené správy v Agrobance, oznámil ukončení činnosti skupiny Motoinvest. Od té doby aktivně nepodniká. Přednáší na několika vysokých školách. Je ženatý, má dvě děti.Tento rozhovor, stejně jako text v rubrice Dopisy, je výsledkem dohody o mimosoudním vyřešení sporů, které s Respektem P. Tykač, jeho dřívější společník Jan Dienstl a firma Motoinvest vedou již několik let.
Vy se rozhodně nepovažujete za „tuneláře“. Co vlastně podle vás to slovo znamená?
Vžilo se jako pojmenování pro nelegální finanční aktivity, které vedou k přesunu aktiv z jedné společnosti do jiné nebo do soukromých rukou. Alespoň tak to cítím já. Problém je vymezení hranice mezi legálností a nelegálností. Ale to je problém práva, definice zákonů apod.
Vy si nejste vědom, že byste udělal něco, co by se blížilo tunelování?
Ne.
Když jste před třemi lety začal útočit na investiční fondy, byla jednou z klíčových firem skupiny Motoinvest firma Atlantic Investic Group, stoprocentně vlastněná…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu