Záběry prakticky totožné s těmi, jaké vysílala televize z povánoční Francie, se objevily na obrazovkách i minulý týden, tentokrát z Polska. Mají tyto násilnosti něco společného? Pramálo.
V sobotu 10. ledna se policie v severopolském městě Slupsk snažila rozehnat fanoušky, kteří se střetli po basketbalovém zápase. Po policejním zásahu zemřel třináctiletý Przemyslaw Czaja. Podle svědků byl chlapec bit způsobem v Polsku nedovoleným - pendrekem dvakrát přímo do hlavy. Krom toho při útěku sám silně narazil do sloupu trolejového vedení. Zranění vyvolala krvácení do mozku a následnou zástavu krevního oběhu a dalších životně důležitých funkcí.
Po několik následujících dní se Slupsk stal dějištěm pouličních demonstrací, od dob ilegální Solidarity nevídaných. Skupiny mládeže ve věku 10–17 let útočily kamením a zápalnými láhvemi na místní sídlo prokuratury a na policejní stanice. Na zasahující policejní oddíly se v těsných uličkách starého města sypaly z oken láhve, sklenice, igelitové sáčky s vodou, a dokonce židle či žehličky. Konfrontaci ještě vyostřilo zdemolování bytu policisty, který osudné rány uštědřil (ten už byl tehdy ve vazbě za neúmyslné zabití). Na druhé straně pak situaci stupňovala sebevražda devětatřicetiletého přednášejícího na místní policejní škole, který, byť se sám zásahu proti demonstrantům neúčastnil, cítil morální zodpovědnost za vývoj událostí ve městě.
Rozbroje ve Slupsku byly nejen obtížně zvládnutelné, ale jsou i těžko hodnotitelné. V…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu