Jako každý rok zažily i letos tisíce českých občanů turistickou noční můru. První to svým klientům osladila Oasis Tours: zatímco jedni doma marně čekali na odlet k vysněnému moři v Tunisu, druzí bez peněz, s kupou zavazadel a plačících dětí stejně marně vyhlíželi letoun opačným směrem. Ve stejnou dobu, kdy je z bezvýchodné situace vysvobodilo naše ministerstvo zahraničí a tuniská vláda, zkrachovala v Čechách další cestovka - Travela. Šestnáct tisíc lidí, kteří jí s vidinou příjemné dovolené svěřili dohromady sto milionů korun, nikam nepojede. Kdo přijde na řadu teď?
Ztracené iluze
V České republice zkrachuje každé léto minimálně jedna cestovní kancelář. Jejím klientům většinou nezbude než si zaplatit zpáteční dopravu ministerským speciálem a smířit se s tím, že ze svých peněz nedostanou zpátky ani halíř. „Udělat specifický zákon o cestovním ruchu, to je iluze, která podle mého názoru může jen uškodit,“ prohlašoval ještě letos v březnu exministr hospodářství Karel Dyba, do jehož rezortu v minulém volebním období odbor cestovního ruchu spadal. Úředníci tohoto odboru, který mezitím přešel pod ministerstvo pro místní rozvoj, ale začali hned po Dybově odchodu na takovém zákoně pracovat. Ochranu klienta cestovní kanceláře totiž tvrdě vyžaduje příslušná směrnice Evropské unie.
Založit dnes u nás cestovní kancelář je zhruba stejně těžké jako otevřít si trafiku - může to udělat kdokoli. Do letošního roku jich tedy vzniklo kolem dvou tisíc. Většina…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu