0:00
0:00
6. 11. 19955 minut

Příležitost par excellence

I když se u nás již dlouho spekuluje na téma "cesta do NATO vede přes Bosnu", ještě nikdy se tato cesta nerýsovala tak jasně jako v posledních dvou týdnech. Kolik to bude stát naše daňové poplatníky? Jakou jednotku vyslat? Jaké bude mít pravomoci?

14-mobr-23-petracek2.gif
Autor: Respekt

I když se u nás již dlouho spekuluje na téma „cesta do NATO vede přes Bosnu“, ještě nikdy se tato cesta nerýsovala tak jasně jako v posledních dvou týdnech. Kolik to bude stát naše daňové poplatníky? Jakou jednotku vyslat? Jaké bude mít pravomoci? Kdo jí bude velet a komu bude tento velitel podléhat? Podobné otázky se objevují takřka denně v českém tisku, rozhlase i televizi. O tom, zda na ně budeme muset brzy odpovědět, se právě rozhoduje v Ohiu. Severoatlantická aliance počítá s nasazením svých jednotek v Bosně, aby tam udržovaly mír. Počítá i s tím, že se na akci budou podílet nečlenské země NATO. Dává si jedinou podmínku: závazný mír na Balkáně. A právě o něj teď v Americe jde.

Během několika dnů

↓ INZERCE

Poprvé od začátku války v Bosně a Hercegovině, prakticky po čtyřech letech, se osobně setkali všichni tři hlavní aktéři balkánského konfliktu - prezidenti Tudjman, Miloševič a Izetbegovič. Sešli se na vojenské základně v americkém Daytonu, kde mají uzavřít „rámcovou dohodu“ o míru na Balkáně. Tak alespoň tento první krok nazval washingtonský mluvčí Burns.Výraz „rámcová dohoda“ na první pohled připomíná „deklaraci zásad“, kterou podepsali před dvěma lety rovněž v USA zástupci Izraele a Palestinců. Rozdíly jsou však zřejmé. V září 1993 se ve Washingtonu sešel Rabin s Arafátem po roce dobře utajených jednání, která vedli z vlastní vůle a bez cizího patronátu. V Daytonu se mají tři balkánští státníci shodnout během několika dnů na dokumentech, které jim…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc