Jak potlačit touhu
Na světě dnes žije více než 114 milionů dívek a dospělých žen, které byly rituálně zbaveny nejcitlivějších částí svého pohlavního ústrojí. Rituálu se ročně podrobí asi dva miliony dívek (6 000 denně) ve čtyřiceti zemí světa, převážně v Africe.
Na světě dnes žije více než 114 milionů dívek a dospělých žen, které byly rituálně zbaveny nejcitlivějších částí svého pohlavního ústrojí. Rituálu se ročně podrobí asi dva miliony dívek (6 000 denně) ve čtyřiceti zemí světa, převážně v Africe. Zažívají psychické trauma, těžké bolesti a další zdravotní komplikace (krvácení, infekce); dochází i k úmrtím. Tato praxe má být jedním z nejdůležitějších témat konference OSN o právech žen, která v minulých dnech začala v Pekingu.
Šest tisíc mrzáků denně
O co vlastně jde? Hlavním účelem krutého rituálního zásahu je omezit ženinu sexualitu a zachovat pouze její schopnost mít děti. U většiny národů, popř. kmenů je operace prováděna mezi čtvrtým a osmým rokem dívčina života, v jiných kulturách k ní dochází až v době, kdy jsou dívky „na vdávání“, tedy mezi čtrnáctým a šestnáctým rokem.Zásahu se někdy eufemisticky říká „ženská obřízka“, odborníci OSN a Mezinárodní zdravotnické organizace ho však považují jednoznačně za mrzačení ženských pohlavních orgánů (Female genitale mutilation, FGM).Při FGM se postupuje v podstatě dvěma způsoby. Osmdesát pět procent všech žen, které projdou FGM, absolvují první, lehčí typ zásahu. Druhý typ, daleko brutálnější, se týká asi 15 % dívek, v některých zemích, jako je např. Sudán a Somálsko, je mu však podrobeno 90 % dívek, přičemž v těchto zemích projde rituálem FGM 89 %, resp. 98 % všech žen. V každém případě jsou miliony dívek a žen podrobovány těžké a z našeho pohledu…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu