Černá díra sociálního státu
V pátek 26. května se na půdě Národohospodářského ústavu (CERGE) odehrála zajímavá diskuse za účasti ministra Dlouhého, premiéra Klause, guvernéra Tošovského a profesora Harvardské univerzity Jeffrey Sachse.
V pátek 26. května se na půdě Národohospodářského ústavu (CERGE) odehrála zajímavá diskuse za účasti ministra Dlouhého, premiéra Klause, guvernéra Tošovského a profesora Harvardské univerzity Jeffrey Sachse. (Rozhovory s J. S. Respekt č. 43/91, č. 4/94.) Tématem diskuse byl současný stav ekonomické transformace (Current state of economic transition) a přednáškovou síň zaplnili studenti, politici, ekonomové, novináři a dokonce i odboráři. Vystoupení vládních činitelů se neslo ve známém duchu připomínání našich úspěchů. Sachsovo vystoupení přišlo na řadu poslední. Má prý pro nás dobrou a špatnou zprávu: dobrá je, že se Česká republika rychle transformuje ve vyspělou zemi západoevropského typu, špatná, že se západoevropským zemím v poslední době vůbec nedaří dobře.
Diktatura důchodců a sociálně slabých
Svou přednáškou Sachs navázal na článek Postkomunistické strany a politika nároků (Postcommunist Parties and the politics of entitlements), jejž nedávno publikoval v měsíčníku Světové banky Transition. Nabízí zde své vysvětlení volebních úspěchů postkomunistických a levicových stran v Polsku, Bulharsku, Estonsku, Maďarsku, Slovensku a Slovinsku.Řada sociologů a politologů tvrdí, že hlavním důvodem zmíněných úspěchů levice je skutečnost, že tamní ekonomické reformy byly sociálně bezohledné a občané tím více zatoužili po sociálním pohodlí let minulých. Podle Sachse se ale prakticky v žádné zemi střední Evropy životní standard nesnížil, pokud se na něj…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu