Ruská ruleta po balkánsku
Nejprve se zdálo, že skeptici měli pravdu a nové kolo srbsko-chorvatské války o tzv. Krajinu je na spadnutí. Po třech letech relativního klidu začali politici horečně cestovat a novináři sepisovali katastrofické scénáře.
Nejprve se zdálo, že skeptici měli pravdu a nové kolo srbsko-chorvatské války o tzv. Krajinu je na spadnutí. Po třech letech relativního klidu začali politici horečně cestovat a novináři sepisovali katastrofické scénáře. Proč ten rozruch? Důvodem byl nesouhlas chorvatského prezidenta Tudjmana s prodloužením mandátu Ochranných sil OSN (UNPROFOR) na území své země. Mandát vypršel 31. března a bez souhlasu Záhřebu by modrým helmám asi nezbylo než se z Chorvatska stáhnout. Rada bezpečnosti by sice mohla rozhodnout o jejich setrvání, ale to by se pojilo s velkým rizikem: operace UNPROFOR závisí na spolupráci s chorvatským státem, což se týká i takových věcí, jako je zásobování vojáků potravinami.
Tudjmanův kalkul
Riziko Tudjmanovy hry s ohněm je jasné: kdyby se modré helmy odporoučely, Chorvati a Srbové by zákonitě začali bojovat o jejich uprázdněné pozice. Vojsko krajinských Srbů by nemohlo čelit početně mnohem silnější chorvatské armádě, proto by mu museli pomoci bosenští Srbové a toho by zase využila bosenská vládní armáda. Řetězová reakce by pokračovala, modré helmy by se mohly stáhnout i z Bosny a do všeho by se vmísila armáda srbsko-černohorské Jugoslávie. Celá věc by zaváněla tím, čeho se svět bojí nejvíce: že konflikt překročí své nynější hranice a ohrozí okolní státy.V praxi nešlo o nic nového. Franjo Tudjman chtěl modré helmy vypovědět pokaždé, když se blížil konec jejich mandátu. Měl k tomu silné argumenty, neboť vojáci OSN nesplnili…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu