Plivni si na to a ovaž kapesníkem
Lékarníci nechtějí sloužit pohotovost
Pád na dlažbu Staroměstského náměstí vynesl čtyřleté Prill odřenou bradu a rozbitá kolena. Americká turistka sice svoji plačící dcerku ujistila, že hned seženou lékárnu a všechno bude „ou kej“, ale nebylo. Holčička měla dvojnásobnou smůlu: zakopla totiž v centru Prahy a navíc v neděli.
Jedna na čtvrt miliónu
Prodejny léků zůstávají poslední tuzemskou oázou, kde si zákazník musí své zboží poctivě „vystát“ ve frontě. Děravá síť lékáren je zvláště patrná ve velkých městech. Centrum Prahy je nejkřiklavějším příkladem: po páté hodině odpolední a o víkendech zde nenajdete ani jediný otevřený obchod s medikamenty. Pokud člověk musí navštívit lékařskou pohotovost, čeká ho pak ještě delší výlet s receptem na vzdálenou periférii. V současné době tam dvěma miliónům obyvatel Prahy a desítkám tisíc turistů slouží čtyři pohotovostní lékárny.
Nejsou lidi
Doktorka Šimáčková z ministerstva zdravotnictví vysvětluje nedostatečný rozsah lékárenských služeb „úbytkem pracovníků“: více než čtyři stovky jich prý odešlo k „zahraničním firmám a to se musí někde projevit. Navíc nevím, proč se s tím obracíte na nás. Ministerstvo nemůže pohotovost v lékárnách nijak ovlivnit. To je věc okresních úřadů a v Praze magistrátu,“ říká dr. Šimáčková.Úředníci pražského magistrátu s tím nesouhlasí. Podle nich drží Černého Petra v rukou zřizovatel lékárny v tom kterém obvodě, tedy obvodní…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu