1992/7
Kultura
Causa Burian
Vladimír Just
Metoda od pangejtu ku pangejtu patří odedávna k neblahým rysům zdejšího veřejného života.
Nasliním a jedu
Jiří Holý
Všechny učebnice vydávané nakladatelstvím Fortuna se pyšní klauzulí, že text je psán "v souladu s novými učebními osnovami". Přinejmenším nová příručka Milana Zemana Teorie literatury, určená pro základní i střední školy, si však takovou klauzuli nezaslouží.
Zahraničí
Nepohodlný Jestřáb
E.B. Bojtar
Podplukovník Mile Dedakovič, svými vojáky zvaný Jestřáb, velel 90 dnů obráncům Vukovaru, kteří vzdorovali přesile federální armády a srbských četniků. Několik dnů před pádem města Jestřáb Vukovar opustil, aby sehnal nezbytnou pomoc, kterou podle jeho názoru záhřebské velení odpíralo.
Privatizace minulosti
Tomáš Kafka
Nedávno byly v německém tisku zveřejněny výsledky analýzy frekvenčního slovníku posledního nejvyššího představitele NDR Ericha Honeckera.
Skandál nad Seinou
Jiří Slavíček
Francouzská státní diplomacie velice těžko nesla svou nepřítomnost na madridské mírové konferenci o Středním východě.
Neklidné Chorvatsko
Ivan Zvonimír Čičak
Každý pokus vysvětlit cizinci, co se v Chorvatsku vlastně děje, zůstává nedořečený, neboť cizinec obvykle nezná všechny detaily, které umožňují zasvěcený pohled na celý problém.
Program s otazníkem
Andrzej Lomanowski
Měsíc po jmenování Jana Olszewského do funkce premiéra není stále jasné, oč novému předsedovi vlády jde. Přinejmenším ne v ekonomice. O nic větší jasno nemá ani jeho kabinet.
Obávám se radikalizace,
Pavel Štoll, Tomáš Karabela
Společenství nezávislých států je jen velkou fikcí. Vzniklo proto, aby se osvobodilo od Gorbačova, ale také kvůli uklidnění veřejnosti v někdejším SSSR i ve světě.
Domov
Šéf rozvědky píše vládě
Jaroslav Spurný
Bývalá I.správa Státní bezpečnosti (rozvědka) se v průběhu dvou minulých let změnila v Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI). Zaměření úřadu je však stejné -rozvědná činnost a sbírání informací o našich potenciálních nepřátelích.
Kupónové otazníky
Jan Macháček
Hysterie zapříčiněná nedostatkem kupónových knížek i záhadami kolem Harvardských fondů pozvolna utichá. Neznamená to ale, že by se podařilo vyřešit právní nedostatky kupónové privatizace, které vypluly na povrch.
Ekonomika
„Němečtí podnikatelé jsou připraveni nejlépe,”
Petr Janyška
Některé zahraniční firmy se netají překvapením, že z výběrových řízení vycházejí u nás velmi často vítězně německé firmy.
Vaše peníze nechceme
Jan Macháček, Anastázie Kudrnová
Stížnosti na služby našich bank lze slyšet všude. Bankovní operace se neuvěřitelně protahují, úředníci za přepážkami jsou pomalí, neochotní a nepříjemní, před okénky se tvoří fronty, které by měly být typickým jevem "nedostatkové", tedy centrálně plánované ekonomiky.
Máme strach z Němců, nebo z kapitalismu?
Jan Metzger
V Československu začala hospodářská reforma. Jednou z jejích priorit je začlenění ČSFR do světového trhu. Ten se příliš neohlíží na počet pracovních míst v podniku Křižík, ani na pracovní podmínky v bolivijských cínových dolech.
Komentář
Nejde jen o stíhačky
Jan Macháček, Vladimír Mlynář
Část slovenské politické scény se po krátké přestávce opět vrátila k politice "národně" motivovaných obstrukcí.
Posedlost ústavou
Pavel Peška
Mohlo by se zdát, že vznikl zase jen další orgán z řady těch, které se dnes tak rychle objevují na společenské scéně a opět z ní mizí. Není tomu tak. Ústavnímu soudu přísluší nejen určité kompetence, ale i podstatná část vrcholné státní moci ve smyslu dělení moci na zákonodárnou, výkonnou a soudní.
Slovenská suverénna nezodpovednosť
Milan J. Žitný
"Návrh zmluvy z Milov bol poslednou kvapkou, ktorou pretiekol pohár, plný ústupkov zo slovenskej strany," povedal minulý týždeň podpredseda SNR J.Klepáč po negatívnom stanovisku Predsedníctva SNR k výslednej práci komisie.