1992/4
Dopisy
Ještě jednou Slavík
Jaromír Zemina
Nadace Charty 77
Jiří Pallas
Několik přátel mne upozornilo, že debata kolem Nadace Charta 77 sklouzává na úroveň konfliktu Janouch-Pallas. Probral jsem zpět dokumenty, které jsem se snažil publikovat a které byly publikovány, a jsem nucen přiznat, že z pohledu čtenáře čs.tisku se zdá, že jde o konflikt osobní.
Zahraničí
Atentát v Budapešti
András Vágvölgyi
Den před vánoci, ráno 23.prosince, se někdo pokusil na silnici vedoucí k budapešťskému letišti Ferihegy vyhodit do vzduchu autobus vezoucí židovské vystěhovalce z Ruska.
Armáda vede válku jen kvůli svým zájmům
Jovan Teokarevič
Srbský spisovatel Vuk Draškovič je vůdcem Hnutí srbské obrody. Před nedávnem se ještě projevoval jako extrémní nacionalista, ale od března loňského roku, kdy v Bělehradu proběhly demonstrace proti Miloševičovi, se spisovatel stal především otevřeným nepřítelem srbského komunistického režimu.
Prázdné pulty, zpolitizovaná armáda
Dimitrij Běloševský
Kdo se osobně a nezprostředkovaně setká s dnešní moskevskou realitou, kdo se projde ulicemi, obchody, redakcemi a kdo mluví s místními obyvateli, nabude zvláštního pocitu, že se pohybuje ve snové, neskutečné atmosféře.
Staré zlaté časy
Martin Hybler
Francie má tradici ideologické politiky. A to přinejmenším od osvícenství, určitě od revoluce. Byla tu však patrná i dřív: i francouzská monarchie sama sebe zdůvodňovala daleko teoretičtěji než monarchie jiné.
Veřejná výzva k vraždě
Ivan Lamper
László Tökés, protestantský biskup maďarské národnosti, žijící v rumunském městě Oradea, má být zavražděn.
Bosně-Hercegovině hrozí rozdělení
Teodor Marjanovič
Valná část světové diplomacie (československou nevyjímaje) předpokládala, že mezinárodní uznání některé z bývalých jugoslávských republik povede v této části Balkánu k ještě prudším bojům.
Komentář
Žijeme v legendární době
Jiří Kabele
Politici se strefují do novinářů, kteří jim to s velkou chutí vracejí. Ne-politici a ne-novináři bez zábran stírají politiky a novináře.
Rizika privatizace
Jan Macháček
Obloha nad kupónovou privatizací v posledních dnech poněkud ztemněla. Je situace opravdu vážná, nebo propadáme panice a hysterii?
Keltská devoluce
Benjamin Kuras
Utekajme, už ide!
Milan J. Žitný
Minulý týždeň sa v Prahe odohrala vzácna a neočakávaná udalosť. Po niekoľkých mesiacoch navštívili Federálne zhromaždenie jeho dvaja poslanci za HZDS - Vladimír Mečiar a Milan Kňažko.
Bez zájmu veřejnosti
Jaroslav Spurný
V úterý 14.ledna začalo u vyššího vojenského soudu v Táboře hlavní líčení s bývalým federálním ministrem vnitra Františkem Kinclem, jeho prvním náměstkem Alojzem Lorencem a náčelníkem druhé správy StB Karlem Vykypělem.
Ekonomika
Komárek v New York Times
Ivan Svítek
Před čtrnácti dny uveřejnil deník New York Times pod titulkem "Ekonomická šoková terapie ohrožuje pacienty" (Economic Shock Therapy Endangers the Patients) článek, v němž čs.prognostik Valtr Komárek napadá tzv. šokovou terapii, která má zreformovat československou ekonomiku.
Zahraniční kapitál a privatizace
Jan Macháček
V minulém čísle jsme uvedli první část stručného výtahu z debatního večera o kupónové privatizaci, kterého se zúčastnili přední akademičtí odborníci i zástupci všech tří vlád. Dnes přinášíme druhou část, týkající se především zahraničního kapitálu.
Klondike
Ivan Lamper, Vladimír Mlynář
Už dva roky se v Československu mluví o konverzi. Prezident Havel i ministr zahraničí Dienstbier často opakují, že jsme rozhodnuti skoncovat se zbrojními dodávkami podezřelým režimům a do konfliktních oblastí.