1991/7
Zahraničí
O bytí a nebytí
Ivan Lamper
Šestého února vysílalo Radio Baghdad zvláštní relaci: vzkaz palestinským teroristickým skupinám.
Londýn
Benjamin Kuras
Podstatné ochromení, ne-li úplné zničení irácké vojenské mašinérie, anebo pád Saddámova režimu jsou dnes už nezastíraným cílem války, alespoň u Američanů a Britů.
Staronová idea říše
Dimitrij Běloševský
Když před 6 lety vstoupil Michail Gorbačov na politickou scénu, vzbudil naděje na Západě a především na Východě. V té době ještě tápal a nedostatek moci byl nucen kompenzovat neformálním vystupováním - figuroval jako hlasatel nového myšlení.
Gruzie
Luboš Palata
Nový parlament Gruzínské republiky byl zvolen na podzim minulého roku v prvních svobodných volbách po sedmdesáti letech. Vláda sestavená vítěznou koalicí "kulatý stůl" má za sebou prvních šedesát dní horečnaté práce.
Jeruzalém
Tomáš Kulka
Kdyby byl Saddám Husajn členem redakční rady Respektu, změnil by asi slovosled titulku tohoto článku. (O jeho obsah by se pravděpodobně moc nezajímal; palestinským problémem se nikdy příliš nezabýval.) "Válka v Perském zálivu ve stínu palestinského problému" by se mu jistě líbilo víc.
Ekonomika
Peníze jsou lidé
Benjamin Kuras
Dokončení článku o "transpersonální psychologii" Abrahama Maslowa - cestě k tvůrčímu úspěchu, založené na přirozené touze každého jedince přesahovat osobní limity.
O bankovnictví
Zdeněk Reimann
Čs.bankovnictví (v kterémkoli smyslu slova) jde právě skrze velice podivnou chvíli.
Bojím se velkého třesku
Milena Šindelářová
Rozhovor s českým ministrem zdravotnictví MUDr.Martinem Bojarem.
Ze zákulisí privatizace
Bohuslav Blažek
Na ministerstvu pro správu státního majetku a jeho privatizaci jsme požádali o pohled na odvrácenou stranu privatizace ing.Romana Češku.
Kultura
Televizní a rozhlasové preludium
Martin Hybler
V Československu probíhá vzrušená diskuse o budoucím uspořádání audiovizuálních sdělovacích prostředků.
Archivy
Milena Sršňová, Vladimíra Hradecká
Archiválie jsou v prvé řadě historické prameny. Dnes, kdy se klade důraz především na hospodářské informace, mají právě ony co říci k ekologii, demografii, finanční politice.
Oprátka a jáma
Jan Foll
V nové hře českého dramatika Karla Steigerwalda HOŘE, HOŘE, STRACH, OPRÁTKA A JÁMA jako by se pomátl čas i prostor.
Domov
Z vazby, do vazby
Jaroslav Spurný, Ludvík Hradilek
Ve středu 6.2. byl z vazby propuštěn generál Alojz Lorenc, bývalý I.náměstek FMV, člověk, o jehož roli v minulém režimu se dodnes diskutuje.
Československo a obchod se zbraněmi
Alfréd Vogel
Nezvrhne-li se konflikt v Perském zálivu neočekávaným směrem, proběhnou brzy po jeho skončení jednání o novém systému bezpečnosti na Blízkém východě.
Omnipol beze změn
Alfréd Vogel
Článek Omnipol - černé divadlo (Respekt č.28) se zabýval vývozem zbraní i situací v tomto podezřelém podniku. Text sice vzbudil odezvu čtenářů, ale od kompetentních orgánů ani ze samotného Omnipolu jsme žádnou reakci nezaznamenali.
Komentář
Vracet nebo nevracet
Joshua Charap
O restituci majetku znárodněného po 25.únoru 1948 se již dlouho vzrušeně debatuje ve Federálním shromáždění i ve federální vládě.
Lustrace, agenti, svazky
Jaroslav Spurný
"Je to absurdní," řekl mi nedávno bývalý estébák, "ale dnes mají v rukou potvrzení o bezúhonnosti pouze prověření příslušníci StB. Všichni ostatní jsou v podezření, že byli tajnými spolupracovníky."
Jen ne boj o Lidový dům
Martin Weiss
Podle Václava Havla byl překročen moment, kdy se OF začalo věnovat více samo sobě než věcem veřejným. Tento stav teď vlastně propukne naplno, avšak s jasně vyřčeným cílem - rozdělit Občanské fórum.
Rizikové vztahy
Zbyněk Petráček, Tomáš Pěkný
Již dva měsíce je zcela jasné, že Československo stojí jednoznačně na straně protisaddámovské koalice. Vysláním naší protichemické jednotky do Saúdské Arábie jsme se zapojili do společenství, kterému jde nejenom o obnovení předválečného stavu, ale především o vytvoření účinného systému globálních záruk.