Ochránci zákona
Stoupající křivku kriminality si lidé vysvětlují různě: zhoubným vlivem amnestie, určitým legislativním vakuem, které přináší postkomunistické období, neschopností policie.
Stoupající křivku kriminality si lidé vysvětlují různě: zhoubným vlivem amnestie, určitým legislativním vakuem, které přináší postkomunistické období, neschopností policie. Ministr Sokol nedávno prohlásil, že pokud má na vybranou, zda naučí policisty dobře střílet a zasahovat, anebo zda je přinutí k dobrému chování, zvolí raději druhý vyučovací předmět. Zní to rozhodně, ale docela dobře se může stát, že se po republice se budou pohybovat nepodaření kovbojové s pokřiveným smyslem pro ochranu zákonů a pořádku. Nebezpečí je reálné. Svědčí o tom i tři následující příběhy, které jsme - pro ilustraci - vybrali z mnoha podobných.
Případ francouzského učitele
Francouzský státní příslušník Alain Lienard, učitel na francouzské ambasádě, si vyjel 30.4.91 s manželkou a dětmi na výlet do Karlových Varů. V druhém autě je doprovázela ještě jedna rodina. V Karlových Varech hledali místo na parkování a přitom vjeli do slepé ulice. Zastavil je policista (nadstrážmistr L.Vojáček), který tam asistoval při odtažení jiného vozu. Bezdůvodně požadoval po panu Lienardovi pokutu 200 Kčs. Francouz zaplatit odmítl, následoval policistu k odtahovému vozu a žádal vysvětlení.
Nadstrážmistr Vojáček držel doklady obou řidičů v napřažené ruce a z neznámých důvodů je mačkal. A.Lienard se mu pokusil doklady z napřažené ruky sebrat (policisty se přitom ani nedotkl) a doklady spadly na zem.Nadstrážmistr Vojáček se na zločince vrhl, zkroutil mu ruce, nasadil pouta a nacpal ho do…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu