0:00
0:00
Společnost2. 12. 20163 minuty

V největší prádelně na světě

Je možné, že turismus a zájem o tradiční kulturu pomůže fascinující místo zachránit

Pavel Nasadil, Tomáš Predajna
Autor: Pavel Nasadil

Ze špinavé ulice se úzkým průchodem skrze vysokou zeď vchází do jiného světa. Světa skromných a pracovitých rodin, které žijí na tomto malém místě a dřou až 16 hodin denně v neuvěřitelně špatných podmínkách. Vedro, vlhko, zápach chemikálií, bezvětří, temno, ale překvapivě čisto a ticho – to je Dhobi Ghat uprostřed rušné Bombaje. Největší venkovní prádelna na světě.

Na první pohled zaujme silným kontrastem k moderní Bombaji, která se pomalu, ale jistě dostává nebezpečně blízko k jeho hranicím. Výškové budovy už jsou všude kolem a proslýchá se, že prádelna bude do dvou muset let ustoupit výstavbě - a že bude přemístěna na jiné, dosud neznámé místo.

↓ INZERCE

Z budoucnosti tu mají všichni strach. Nevěří městu, které jim pozemky pronajímá a vybírá od nich daně. Mezi úředníky Mumbai Municipality Corporation panuje korupce a pradláci mnohdy musí platit ještě další daně a úplatky. Nezaplacení znamená tvrdý postih pro celou rodinu, která zde žije a pracuje po několik generací. Být „dhobi“ je totiž profese, která se dědí z rodičů na děti a přijít o živnost je nemyslitelné.

V tradiční kultuře znamená „dhobi“ pradlák, který po domech sbírá špinavé prádlo a vyprané a vyžehlené je roznáší zákazníkům zpět. Profese je téměř výhradně mužská. Ženy v ghátech (označení pro jakoukoliv prádelnu) vykonávají pomocné role - skládají prádlo a starají se o domácnost a děti. Dhobi Ghat u vlakové stanice Mahalaxmi v centru Bombaje vznikla v roce 1890 a dnes je největší na světě - což 8. března 2011 potvrdil zápis do Guinessovy knihy rekordů.

A obyvatelé ghátu jsou na ten rekord patřičně pyšní: zápis se vztahuje k největšímu počtu pradláků na jednom místě v jeden čas. V ten den jich zde najednou pralo 496. Celkem v Dhobi Ghatu žije a pracuje přes 200 rodin, tedy více než 5000 lidí. Prádlo se pere ve speciálních betonových nádržích, kterých je zde celkem 731. Mají rozměr 2×2 metry a jejich povrchy jsou po těch letech vyhlazené vodou, chemikáliemi a prádlem, které se pere mlácením o betonový špalek zasazený uprostřed nádrže.

Prádelna sice má několik automatických praček a sušiček, většinou se však pere v ruce. Prádlo se suší na střechách malých příbytků, které lemují uličky s nádržemi, což způsobuje zmíněný nedostatek světla; využitý je totiž každý volný centimetr. Prádelna obsluhuje téměř výhradně hotely a nemocnice v okruhu až 100 kilometrů. Odhaduje se, že každý den rukama pradláků projde 100 tisíc kusů prádla; velké množství a různé série pak vytvářejí působivé barevné kompozice.

Dhobi Ghat je oblíbenou turistickou atrakcí - lze ji dobře přehlédnout z mostu, který vede k rušnému vlakovému nádraží. Pokud se turisté odváží sejít dolů, do stinného kotle prádelen, u vstupu je nepříjemně překvapí skupina falešných průvodců a vyděračů, kteří se snaží vybírat vstupné. To se samozřejmě v ghátech neplatí, gang se na slávě prádelny jen přiživuje. I sami pradláci mají z agresivních členů gangu strach, podobně jako ze zkorumpovaných magistrátních úředníků.

Kdo se však dostane dovnitř, přesvědčí se, že lidé, kteří zde žijí a pracují, jsou milí a přátelští. Vědí ostatně, že zájem návštěvníků jim může pomoci a jsou rádi za jakoukoliv publicitu. Nad budoucností Dhobi Ghatu se vztahují mračna. Pozemky, na kterých stojí, jsou příliš cenné. Ale je možné, že právě turismus a zájem o tradiční kulturu může fascinující místo zachránit…


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].