Austrálie udělí azyl mladé Saúdce, která prchá před konzervativní rodinou
Z bangokského letiště, kde se zabarikádovala, ji odvedli pracovníci UNHCR
Příběhem týdne se zatím zdá být útěk osmnáctileté Saúdské Arabky Rafah Mohammed Alqunum před svou vlastní rodinou do Thajska. Pondělí strávila zabarikádovaná v hotelovém pokoji na letišti v Bangkoku a čelila výhrůžkám, že ji úřady posadí do letadla a pošlou zpátky. Dívka situaci natáčela na mobil, tvrdila, že ji rodina v případě návratu dost možná zabije, a žádala o intervenci OSN.
Cílem útěku, k němuž došlo během dovolené v Kuvajtu, byla původně Austrálie, kde Rafah hodlala požádat o azyl, ale při přestupu v Thajsku se ale kvůli intervenci saúdskoarabské ambasády vše zadrhlo. Dívka, která o svém útoku tweetuje od neděle, tvrdí, že je ateistkou, zříká se islámu a prchá před svou rodinou, jet se snaží rozhodovat o celém jejím životě. Americký deník The Wall Street Journal cituje její tvrzení, že jednou ji držela šest měsíců v pokoji jen proto, že si ostříhala vlasy. Za zřeknutí se islámu ji v každém případě v rodné Saúdské Arábii hrozí trest smrti. “Chci jenom žít normální život, ve kterém mě lidé budou respektovat,” říká osmnáctiletá Rafah.
Deník The Washington Post potvrzuje její slova citací jiné saúdskoarabské dívky, které se zdařil útěk z pouštní země před dvěma lety a která dnes žije ve Švédsku. Dívka s novináři mluvila pod podmínkou zachování anonymity: tvrdila, že se s Rafah zná několik let, a potvrdila, že prchající mladá žena čelila ze strany své rodiny fyzickým i psychickým útokům. Útěk byl údajně plánován delší dobu. “Její přátelé se domnívají, že je v ohrožení života. Nevíme, co udělá saúdskoarabská ambasáda. Doufáme, že jí pomůže velvyslanectví nějaké jiné země," cituje deník svůj zdroj.
V souvislosti s útěkem se také vynořují zmínky o podobném příběhu, k němuž došlo v roce 2017. Dina Ali Lasloom se tehdy pokoušela o útěk před nuceným sňatkem do Austrálie, zadržena byla na Filipínách, navrácena zpět do Saúdské Arábie a dál je její osud nejasný.
BBC vysvětluje širší kontext stále velmi podřadného postavení žen v Saúdské Arábii. Vloni si sice tamní vláda získala jistou mezinárodní popularitu, když povolila ženám řídit auta, ale v zemi je stále běžnou praxí, že za ženy činí rozhodnutí mužští členové rodiny. Saúdské Arabky se neobejdou bez souhlasu mužů, chtějí-li žádat o cestovní doklady, vycestovat ze země, studovat v zahraničí, uzavřít manželství, nebo dokonce opustit vězení. Nezisková organizace Human Rights Watch ve zprávě z roku 2016 uvádí, že vláda si stávající systém aktivně vynucuje.
Současné drama má zatím dočasný happy end. Thajské úřady zjevně přestaly spolupracovat se saúdskoarabskou ambasádou. K deportaci nedošlo a dívku z letiště odvedli pracovníci UNHCR, Úřadu OSN pro uprchlíky. Podle jejich sdělení teď bude několik dní probíhat procedura, během níž bude agentura OSN posuzovat její žádost o udělení statusu uprchlíka.
Dívka však zároveň tweetuje, že do Thajska dorazil její otec, vysoce postavený vládní úředník, a že má strach. Australská senátorka Sarah Hanson-Youn vyzvala svou vládu, aby dívce vydala nouzové cestovní doklady a umožnila jí tak odlet do země.
Update: Podle nejnovějších informací, jež přinesla ČT24, Austrálie udělí 18leté dívce humanitární azyl. Úřad OSN pro uprchlíky nicméně musí potvrdit, že si důvody svého útěku nevymýšlí.
Hey I'm Rahaf. My father just arrived as I heard witch worried and scared me a lot and I want to go to another country that I seek asylum in
— Rahaf Mohammed رهف محمد (@rahaf84427714) January 7, 2019
But at least I feel save now under UNHCR protection with the agreement of Thailand authorities. And I finally got my passport back🙏🏻❤️ pic.twitter.com/pQER7HDVi7
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].