0:00
0:00
Společnost11. 12. 20194 minuty

Tchaj-wan chce zachránit demokracii s pomocí sociální sítě, která hledá dohodu

Projekt vTaiwan vytváří prostředí, které nevede ke štěpení názorů, nýbrž k vytváření konsensu

Audrey Tang

Nadšení z technologické novinky dávno vyprchalo, sociální sítě jsou v posledních létech vnímány především jako ohrožení liberální demokracie. Jsou katalyzátorem šíření dezinformací a nenávisti a výrazně přispívají k tomu, že je debata o politice čím dál víc založená na emocích a pohoršení (zleva i zprava). Lidé se uzavírají v názorových bublinách, kompromisy se hledají těžko. “Voliči jsou polarizovanější, demokracie paralyzovanější,” shrnuje aktuální problém demokracií BBC. Existuje ale místo, kde se pokouší oživit původní naději, že sociální sítě mohou demokracii prospět – Tchaj-wan. Tedy východoasijský ostrov se 23 miliony obyvatel, jenž formálně není nezávislou zemí, kde však od roku 1987 funguje velmi živá demokracie.

Na technologie zaměřený web časopisu Wired a BBC přibližují projekt nazvaný vTaiwan, který provozují zástupci tchajwanské občanské společnosti a IT komunity. Jeho základ tvoří v americkém Seattlu vyvinutá internetová platforma Pol.is. Podobně jako jiné sociální sítě umožňuje uživatelům vyjádřit názor, souhlasit či nesouhlasit s názory ostatních. Programátoři ale cíleně vytvářejí prostředí, které nevede ke štěpení názorů, nýbrž k hledání shody. Neumožňují například komentovat příspěvky druhých, trollové tedy nemohou debatu “unést” a hrotit do emocí. Především ale Pol.is vytváří virtuální mapu debaty a každému účastníkovi ukazuje, kde se jeho názor nachází ve vztahu k dalším účastníkům diskuse. Algoritmus nedává největší viditelnost vyhroceným postojům, ale názorům, které mezi účastníky vytvářejí konsensus. A které získávají podporu napříč názorovými skupinami, jež se tu samozřejmě utvářejí.

↓ INZERCE

“Lidí soupeří o to, kdo napíše nuancovanější příspěvek, který dokáže získat širokou podporu,” vysvětlila Wired Audrey Tang, tchajwanská ministryně pro digitální svět. “Tráví více času objevováním toho, co mají společné, než tím, že se v nějakém tématu zapouzdří.” Podle ní takový způsob vedení debaty posiluje politické společenství, jehož základní soudržnost a schopnost hledat konsensus je pak předpokladem pro řešení problémů. 38letá ministryně, která významnou část života strávila v Silicon Valley, se od nástupu do funkce v roce 2016 snaží debatu na této síti propojit s utvářením politiky. Debata na Pol.is má ideálně vést ke kompromisu, který se poté odrazí v zákonech a pravidlech. “Cílem nutně není překonat velké neshody, ale vytvářet cestu vpřed založenou na tom, v čem se lidé shodují,” píše The Wired.

Jakmile na Pol.is vzniknou obrysy hrubého konsensu, diskuse ze sociální sítě přechází do dalšího stádia. vTaiwan organizuje hovory po internetu i osobní setkání některých účastníků, které mají debatu dále rozvést ke konkrétním doporučením směřovaným k politikům. Těchto setkání se už mnohdy účastní zástupci státní správy.

Projekt je v počátcích a s vědomím toho, že se debaty zatím účastní hlavně mladí Tchajwanci narození v digitální éře, se zatím soustředil na témata spojená s moderními technologiemi.  Konkrétně například na regulaci elektrických skútrů nebo taxislužby Uber. Výsledný konsensus podle BBC spočíval v tom, že Uber může v zemi působit, ovšem s proškolenými řidiči, že i běžné taxislužby mohou používat aplikace a vláda zároveň zvýší tlak na to, aby tyto taxislužby zlepšily komfort a přístup k zákazníkům.

Carl Miller, autor reportáží pro Wired a BBC, upozorňuje i na limity tchajwanské iniciativy. Reálně hrozí, že se do debat nezapojí méně digitálně zdatné skupiny obyvatel. Prozatím se jich účastnilo 200 tisíc lidí, tedy zlomek populace - a skutečně velká, emocemi nabitá celospolečenská témata se na platformě zatím neprobírala. “Tchajwan ale přináší lekci demokraciím všude na světě,” uzavírá Miller pozoruhodný text. “Ukazuje, že charakter politických debat hodně souvisí s tím, jak jsou nastavené platformy, kde se tyto debaty vedou,“ píše a radí: „Vytvořte platformy tak, aby cílem účastníků bylo směřovat ke konsensu, a uvidíte, že se to projeví v úrovni debat.”


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].