0:00
0:00
Společnost4. 10. 20195 minut

Náš systém konečně zachytává plasty v oceánu, hlásí vynálezce Boyan Slat

Sen mladého Holanďana se plní: druhá verze obřího plováku funguje

První, posléze neúspěšný Ocean Cleanup; uprostřed Boyan Slat
Autor: AUGIER/OCEAN CLEANUP / Sipa Press / Profimedia

„Náš systém na vyčištění oceánů konečně zachytává plasty- od rybářských sítí vážících tunu až po mikroplasty,“ tweetoval tento týden vítězoslavně Boyan Slat, mladý holandský vynálezce, k němuž se upírají naděje ekologicky smýšlejících lidí po celém světě.

Tweet doprovází fotografie, na níž je vidět část obří plovoucí bariéry kdesi v Tichém oceánu, ve které uvízla změť plastových odpadků – pneumatika od auta, umělohmotné krabice od potravin, květináč, rybářské sítě a tisíce dalších, těžko identifikovatelných předmětů. Pokud se ukáže, že Slatův vynález skutečně funguje a zachytává plastové odpadky plovoucí v oceánu, bude to znamenat průlom – dosavadní pokusy mladého vynálezce vyčistit oceán totiž selhaly.

Příběh Boyana Slata je všeobecně známý a psal o něm i Respekt, takže stručně. Začal se psát v roce 2011, když bylo Slatovi šestnáct a s rodinou trávil prázdniny u moře na řeckém ostrově Lesbos. Mladík si při potápění všiml, že v moři plave víc igelitových tašek než ryb. Nizozemský středoškolák se zálibou ve vědě si v tu chvíli předsevzal, že najde způsob, jak s tím něco udělat. A rozhodl se na to jít ve velkém – předsevzal si, že vyčistí světové oceány od plastů.

Po iniciačním zážitku v Řecku Slat přišel s nápadem vytvořit dlouhý plovák, který bude hnán po hladině oceánu mořskými proudy a větrem a do připevněné podmořské sítě bude lapat odpadky. Slat byl neúnavný a svému nápadu věřil – objížděl s ním konference i přednášky a sháněl peníze. Postupem času se mu podařilo nadchnout investory po celém světě a během osmi let vybral přes třicet milionů dolarů. To umožnilo najmout si tým spolupracovníků, expertů z mnoha oborů, kteří mu pomohli vysněné plovoucí zařízení vytvořit.

Se svojí neziskovkou pojmenovanou Ocean Cleanup provedl Boyan Slat desítky testů s různými prototypy plováků, a to jak na otevřeném moři, tak v počítačových simulacích. Loni v září pak před televizními kamerami novinářů z celého světa Slat a jeho tým v San Francisku vypustili do Pacifiku výsledný produkt – šest set metrů dlouhou plovoucí bariéru opatřenou sítí, satelitní navigací a mnoha čidly. Lodě tento obří plovák odtáhly od kalifornských břehů na otevřené moře, kde měl vynález začít konat svoji práci – zachytávat odpadky v tzv. tichomořské odpadkové skvrně, což je něco jako obří plovoucí smetiště o velikosti Francie.

Podle odborníků ve světových mořích a oceánech každoročně přibude zhruba šest až osm set tisíc tun rybářských sítí, dalších osm milionů tun lidských odpadků se do oceánu dostane z pláží. Velká část těchto odpadků se působením mořských proudů a vírů koncentruje v Pacifiku mezi Kalifornií a Havajskými ostrovy, kde tvoří odpudivou, místy souvislou vrstvu odpadků. Právě tuto skvrnu by měl Slatův systém odstraňovat. Ve chvíli, kdy se plovák naplní, připluje k němu loď, která úlovek odtáhne k pobřeží. Pokud se ukáže, že systém funguje, Slat chce takových plovoucích bariér vytvořit desítky.

První pokus odstartovaný loni v září ale nevyšel. Ani ne po měsíci provozu se ukázalo, že zachytávaný plastový odpad uniká zpět do volného oceánu. Plovoucí trubka navíc po několika týdnech nevydržela tlak, rozlomila se na dvě části a musela být odtažena na břeh. Slat se každopádně nevzdal, trubku opravil a vylepšil. Na konci června 2019 pak byly dokončeny technické úpravy a plovák byl opět odtažen do Tichého oceánu na druhý čtyřměsíční test. Vylepšená verze byla opatřena jakýmsi podvodním padákem/kotvou, která pohyb soustrojí po hladině brzdí, díky čemuž se rychleji plovoucí odpadky můžou zachytávat do sítě. Předchozí verze totiž plavala stejně rychle jako odpad a žádný plast nezachytila. Slatův tým také bariéru zvýšil, aby mořské vlny neodplavovaly už zachycené úlovky.

Vylepšené zařízení Slat vypustil z Vancouveru do Pacifiku a druhý pokus se zdá podstatně úspěšnější než ten první – aspoň pokud jde věřit jeho autorovi. Plovák vydržel nápor rozbouřeného moře a zachytil množství odpadů. „Daří se nám zachytávat plasty. Po začátku této cesty před sedmi lety za sebou máme první rok testů v náročném prostředí otevřeného moře. A testy naznačují, že naše vize je dosažitelná že začátek naší velké mise, tedy vyčistit oceán od plastových odpadků, už je na dohled,“ řekl Slat pro Guardian.

Plasty zachycené během čtyř letních měsíců provozu plováku v oceánu budou do prosince odtaženy na pobřeží k recyklaci. Slat věří, že časem bude projekt financován z prodeje recyklovatelné suroviny vylovené z moře. Jeho cílem je nyní zvýšit měřítko – navrhnout novou, větší verzi plováku, který na moři vydrží déle než čtyři měsíce, ideálně celý rok. „Máme před sebou spoustu práce,“ řekl na tiskové konferenci v Rotterdamu.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].