0:00
0:00
Společnost1. 11. 20183 minuty

Farský stále prosazuje větší naději pro dlužníky

Poslanec chce přesvědčit senátory, aby do zákona dostali variantu "splácej, co můžeš"

Jan Farský
Autor: Milan Jaroš

Kdo má dluhy vyšší než 2,2 milionu korun a dostal se do potíží s jejich splácením, měl by poděkovat šéfovi poslaneckého klubu Starostů a nezávislých Janu Farskému. Právě on totiž prosadil pozměňovací návrh k vládní předloze insolvenční novely, podle které by soud lidem s dluhy vyššími než tisícinásobek životního minima (tedy oněch 2,2 milionu) oddlužení nepovolil. Poslanci nakonec toto vládní omezení z novely vyškrtli.

Vláda byla naopak celkem vstřícná k lidem s nízkými příjmy. Oddluženi by podle jejího návrhu byli ve chvíli, kdy by sedm let pod dozorem insolvenčního správce spláceli, co mohli, a přesto nesplatili skoro nic (takzvaná varianta 7–0). Poslanci však tuhle variantu ze zákona vyškrtli. Je pak logické, že v dostatečném počtu nehlasovali ani pro ještě vstřícnější návrh Jana Farského a Kateřiny Valachové (ČSSD) - podle něho by stačilo splácet, kolik je v silách dlužníka, jen pět let (5–0) místo sedmi. Pro hlasovala jen zhruba třetina zákonodárců.

Nutno upřesnit, že nula není ve skutečnosti nula – dlužník musí být schopen dát minimálně zhruba dva tisíce korun měsíčně, tisíc pro insolvenčního správce a tisíc pro věřitele (tuto druhou tisícikorunu prosadil svým pozměňovacím návrhem poslanec ANO Patrik Nacher).

Sněmovnou schválená insolvenční novela každopádně přináší jeden pro dlužníky zásadní pokrok. Zatímco dosud soud předtím, než osobní bankrot povolí, zjišťuje, zda dlužník bude schopen zaplatit za 5 let aspoň 30 procent svých dluhů, podle novely už to dělat nebude. Oddlužení povolí v případě, že dlužník je schopen platit aspoň ony dva tisíce měsíčně - odměnu insolvenčního správce a stejně vysokou částku věřitelům.

Teprve po pěti letech bude soud zkoumat, kolik dlužník zaplatil. V případě, že to bylo aspoň 30 procent dluhů, bude automaticky oddlužen. V případě, že méně, bude soud zvažovat, zda skutečně pro splacení udělal, co mohl - a v takovém případě může oddlužení povolit uznat i někomu, kdo splatil podstatně méně. To je také změna k lepšímu oproti současné praxi, dnes přes splacených, zákonem daných 30 procent nejel vlak. Stávalo se sice, že soud uznal i o dvě tři procenta méně, ale dál se nepouštěl.

Poslanec Farský se přesto domnívá, že nejistota dobrého konce řadu lidí od žádosti o oddlužení odradí. Novela sice říká, že soud může uznat i mnohem méně než dosavadních 30 procent, ale jistotu dlužníkům nedává. Může se tak stát, že se někdo na pět let maximálně uskromní, splatí třeba pětinu dluhů, ale soud mu přesto oddlužení neodsouhlasí. Farský chce proto přesvědčit senátory, aby vrátili do hry jeho pozměňovací návrh 5–0.

Vzhledem k tomu, že další silné senátní kluby - lidovci a ODS – jsou zásadně proti, moc šancí na úspěch si sám nedává. „Přesto o tom, že tahle varianta je potřeba, budu mluvit. Pokusím se senátory přesvědčit,“ říká Farský. Argumentovat bude mimo jiné tím, že Evropská komise probírá směrnici, podle které by dlužníkům stačilo snažit se tři roky, a když by dodrželi pravidla, bez ohledu na splacenou částku by byli čistí.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].