0:00
0:00
Téma9. 6. 202123 minut

„Je rozdíl mezi vnucenou nesvobodou a vlastním omezením ve prospěch druhých lidí. Toho druhého není spousta lidí schopných. Nechápu to.“

Říká spisovatel a novinář MARTIN MILAN ŠIMEČKA. Na velké probuzení lidstva nesází. Na to jsou podle něj dopady pandemie málo přímočaré.

Martin Milan Šimečka

Korona a opatření s ní spojená silně otřásly i politickou scénou a podle slovenského spisovatele a komentátora Martina Milana Šimečky obnažily, jak jsou politické garnitury slabé. Ve zkušenosti z pandemie vidí šanci pro dobrý budoucí život pro mladou generaci a pro sebe si z ní vzal předsevzetí neutrácet svůj čas planým tlacháním s lidmi, které vidět nepotřebuje. Milan v Respektu dlouhá léta pracoval – redigoval a psal. V letech 2006–2008 ho vedl jako šéfredaktor. Proto jsme v rozhovoru ponechali tykání.

Cítíš se s pandemií méně svobodný?

↓ INZERCE

Ne. Moje historie svobody je jiná než většiny lidí. Pro mě byla za komunismu představa svobody taková, že mě nebude nikdo posílat do basy, když si někde něco v samizdatu budu publikovat, a k tomu ještě kdybych tak mohl cestovat. To byly moje základní pojmy svobody. A vidím, jak se svoboda rozšířila a lidé si zvykají na neuvěřitelnou míru svobody, ale já mám pořád někde v zadním mozku ty dva základní principy z komunismu. Takže vše ostatní je pro mě navíc. Chápu, že státy to mohou zneužívat. Ale u nás nebo u vás se to přece nestalo. Ani v Česku, ani na Slovensku. A šokoval mě třeba rozhovor s bývalým disidentem a mým kamarádem Honzou Rumlem, který říkal, že nařízení o nošení roušek je omezováním naší svobody. Máme tutéž genezi pojmu svobody z komunismu, a já jsem došel k úplně jinému závěru: považoval jsem roušky za dobrovolné omezení sebe samých v zájmu jiných lidí. Ne kvůli sobě. A nechápu,…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc