0:00
0:00
30 let Respektu • 1991-19956. 11. 201911 minut

Kdo byl důležitý, ten nás četl

S bývalým šéfredaktorem Vladimírem Mlynářem o časopisu pro elity a tahu na bránu

Vladimír Mlynář 
Autor: Milan Jaroš

Jak jste se dostal do Respektu?

Díky Ivanu Lamperovi. Ještě před listopadem 1989 nás seznámil Václav Havel, ve své snaze propojovat různé světy napříč disentem. A Ivan byl tehdy s Jáchymem Topolem a Sašou Vondrou vydavatelem Revolver Revue a já jsem reprezentoval samizdatové Lidové noviny. Takže jsme na sebe museli přirozeně dříve či později narazit.

↓ INZERCE

Vaše první schůzka se ale prý tehdy příliš nepovedla…

Matně si vzpomínám, že jsme si ostřeji vyměňovali názory na tehdejší roli opozice. Ale potom jsme se po revoluci spřátelili a já jsem zakládal, spolu s dalšími, Lidové noviny. V roce 1991 jsem odjel do Spojených států, kde byla moje matka velvyslankyní a strávil jsem tam skoro rok. A došlo mi, že se nechci vrátit do Lidovek zpět, protože jsem měl jiný názor než tehdejší vedení na to, jak dělat žurnalistiku. Respekt se mi líbil už v prvním okamžiku a po návratu jsem dostal od Ivana nabídku. Takže jsem s velkou radostí a úlevou opustil Lidové noviny a nastoupil tam.

Byl to sevřený časopis, texty měly logiku, směr, styl a názor na svět.

Co vás na Respektu lákalo?

Byl vyhraněně názorově čitelný, byl redigovaný pevnou rukou Ivana a Tomáše Pěkného a na textech to bylo poznat. Byl to sevřený časopis, texty měly logiku, směr, styl a názor na svět. Byl o něco radikálnější, než jsem byl tehdy já, ale bylo mi to sympatické. A také jsem…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc