S Martinem Půtou o regionální politice
Na téma současné podoby krajské politiky, nutných změn a koalic i příštích voleb jste mohli diskutovat s Martinem Půtou, starostou Hrádku nad Nisou a předsedou Sdružení obcí Libereckého kraje.
Martin Půta
Martin Půta (*1971) vystudoval gymnázium Partyzánská (dnes F.X.Šaldy) v Liberci, v současnosti je studentem Metropolitní univerzity v Praze, obor Veřejná správa. V letech 1992–2002 pracoval jako technolog a vedoucí výroby ve společnosti Vulkan Hrádek a.s., od roku 2002 je starostou Hrádku nad Nisou. V roce 2005 se stal členem Rady Euroregionu Nisa, v roce 2007 byl zvolen předsedou Sdružení obcí Libereckého kraje (Starostové pro Liberecký kraj) a ve stejném roce byl zvolen místopředsedou Euroregionu Nisa. Dvoje vítězné komunální volby byl lídrem kandidátky občanského sdružení Hrádek potřebuje změny!
Podle Martina Půty je idea jasná. „Současná podoba krajské politiky je neudržitelná. Je otázka, nakolik je to ještě zastupitelská demokracie – koalice rozhoduje o všem, zastupitelstvo je k ničemu, dotace se využívají k politickému nátlaku a uspokojení zájmů podnikatelské lobby. Jasně, může se ukázat, že naše zkušenosti z obcí na změnu na kraji nestačí. Ale my to prostě musíme zkusit.“ (Článek Michala Komárka - Vzpoura starostů.)
„Zkusíme vydržet pohromadě a jít do příštích voleb, chceme dokázat, že to nebyla jednorázová zoufalá akce,“ říká Půta. „Navíc nejsme s výsledky voleb nespokojeni. Sice jsme v opozici, ale máme důvod být konstruktivní opozicí – pokud se ČSSD bude držet dohodnutého programu, budeme ji podporovat.“(Článek Starostové v pasti politiky.)
(On-line rozhovor je hodinový, je tedy časově ohraničen, proto výběr dotazů a také rozsah odpovědí je na odpovídajícím. Rozhovory podléhají pravidlům diskusního fóra uvedeným v obchodních podmínkách.)
:45Tomáš FraněkVážený pane Půto,
zajímalo by mě, jak se dívate na současnou politickou kulturu v Česku:
1)Jak vnímáte „handlování“ v Poslanecké sněmovně (viz poplatky a zahraniční mise vojáků)? Považujete to za odsouzeníhodný čin, anebo jako leč nemorální, ale přípustné politické chování? 2) Bojíte se posilování vlivu komunistů či neonacistů v české („velké“ i té regionální) politice?
3) V čem je Vaše sdružení lepší než ostatní politické strany (žiji v Praze, a proto Vaše sdružení nemohu pečlivě sledovat)?Děkuji Vám mnohokrát za odpovědi a přeji Vám úspěšný nový rok 2009!S pozdravem a úctou,Tomáš Franěk, Praha 1509:00Martin Půta1. Handlování je součástí politiky hlavnmě proto, že na na něho politici rádi přistupují a někteří se navíc domnívají že handlování se rovná politika. Častokrát si takovým výměným obchodem vytváří alibi pro to, že podporují něco co sami principiálně odmítali. Například spolupráce ČSSD a ODS v některých krajích při rušení poplatlů ve zdravotnictví probíhá výměnou za zřízení nových placených funkcí v krajských zastupitelstvech. Principy jsou zašlapány a „politika“ vítězí. Takové jenání se mi nelíbí, politika by měla být více o ideálech a principech, ale realita je bohužel taková jakou vidíte kolem sebe.
2. Posilování vlivu extremistů se bojím, nabízejí jednoduchá řešení, která nic nevyřeší, ale jsou lákavá pro zklamané a naštvané voliče. Pravděpodobný vývoj ekonomiky a nárůst nezaměstnanosti bohužel podporu extremistům spíš navýší.
3. Nevím jestli jsme lepší, ale domnívám se, že jsme jiní, chceme do politiky alespoň na krajské úrovni přinést zkušenosti z komunální politky, řízení obcí a měst. Chodníky a silnice nejsou pravicové a loevicové, ale více či méně rozbité…
Přeji Vám v příštím roce mnoho zdraví a štěstí a díky za dotazy.
Martin Půta:56kobyla ma maly bokDobrý den pane starosto,
Jsem si vědoma toho, že musíte být zřejmě velmi pilný a pracovitý člověk, když máte tolik stopenců.
Viděla jsem ale i jiné, které nakonec zkazily peníze. Začíná to členstvím v různých dozorčích radách, vlastnictví akcií, nákupem pozemků atd. Nemáte obavy, že i Vám tyto lákadla jednou „srazí vaz“ ?10:33Martin PůtaPeníze jsou dobrý sluha, ale zlý pán. Je na každém, kdo se veřejně angažuje, aby se snažil zústat před svými voliči důvěryhodný. Malé město jako je Hrádek nad Nisou k sebekontrole přispívá, každý ví čím jezdí moje žena do práce, kde bydlíme a také jestli jsem schopen jednat se svým okolím stejně jako před „funkcí“.
Jsem za město v představenstvu ČSAD Liberec a.s., odměnu za tuto funkci nepobírám, v minulosti jsem ji poukazoval na dobročiné aktivity ve městě a okolí. Vlastním pozemek kolem rodinného domu, společně se svou ženou. Moje majetkové přiznání můžete najít na webových stránkách města Hrádek (odkaz: http://hradek01.mikroregion.info/pages/dokument/dokument_pr.aspx?doc=1229 ).
S pozdravem
Martin Půta:37ArturPane Půto, jak se díváte na nově a stále častěji používané pojmenování „krajská vláda“? Není těch „vlád“ už nějak moc? A přitom si moc kvalitně vládnout neumíme…10:41Martin PůtaKrajská vláda jako termín je vynález novinářů - alespoň mi to tak připadá. Ale nenapadá mě nic jednoduššího, možná by šlo použít výraz vedení kraje.
Myslím, že všichni by rádi používali nějaký jiný výraz, možná někoho ze čtenářů tohoto rozhovoru napadne a předem Vám za náměty děkuji.
Vládneme si tak jak umíme, nejsem ale v tomto směru úplný pesimista, stačí se podívat za hranice naší země a zjistíte že by to mohlo být i horší…
S pozdravem
Martin Půta:40K.K.Dobrý den.
Pane starosto, stále platí že „Evropě to osladíme“?
Pěkný den.10:46Martin PůtaJako nadsázka mi kampaň k českému předsednictví nevadí a přijde mi docela vtipná.
Evropská unie mi připadá jako hrnec s polévkou z mnoha různých surovin, přísad, chutí, doplňků a koření. Měli bychom chtít, aby výsledná polévka zachovala chuť jednotlivých ingrediencí a nestala se z ní jednobarevná brynda bez chuti a zápachu. Raději bych tu polévku nesladil, ale jen drobně kořenil a hlavně ji nerozvářel.
Přeji pěkný den a dobrý rok 2009.
Martin Půta:23Ivana SekalováStarostové pomohli ve volbách výhře ČSSD a k porážce ODS a za svojí podporu obdrželi „kopanec“? Budete se snažit to napravit?10:51Martin PůtaNevím jestli jsme pomohli k vítězství ČSSD, ale určitě nás volila část lidí , kteří v minulých krajských volbách volili ODS. Výsledek ČSSD byl překvapením nejenom pro mě, ale také pro ČSSD, alespoň podle slov lidí z jejich kandidátky. Nemyslím si, že jsme obdrželi kopanec, stáli jsem za tím, co jsme slibovali před volbami.
pro mě by byl větším kopancem stav, kdy by jsme byli součástí koalice, ve které by byli komunisté, nebo kolaice která by fungovala jen na papíře a ve skutečnosti by při hlasování fungovala většina ČSSD a KSČM (23 zastupitelů z 45).:18Radek ZikaI Libereckého kraje se nejspíš brzy dotkne propouštění zaměstnanců firem (především v první řadě těch zahraničních) - jak se přepravujete na řešení tohoto problému? Zvýší se nezaměstnanost, počet bezdomovců cizí národnosti, možná i kriminalita…10:58Martin PůtaUvidíme, co přinese leden a další měsíce roku 2009. Potom budeme všichni chytřejší a také bude zřejmé kam až může vystoupat nezaměstnanost v kraji - nyní je kolem 6%.
Možnosti obcí a kraje ovlivnit nárůst nezaměstnanosti jsou dost omezené a můžeme se soustředit až na následné problémy. Jsem přesvědčen o tom, že sociální systém je nastaven poměrně efektivně a zabrání těm nejhorším možným scénářům.
S pozdravem
Martin Půta:06Petr KolekSkutečně se starostové ocitli v pasti politiky? Cítíte se tak? Prozraďte, co si myslíte (již nyní), že pro Vás bude v roce 2009 tím nejtvrdším politickým oříškem?
Mnoho štestí v novém roce.11:05Martin PůtaDobrý den, v pasti politiky si osobně nepřipadám, starostu dělám rád a baví mě pracovat pro město, ve kterém jsem se narodil, žije v něm má rodina a cchci aby se v něm dobře žilo mým dcerám. Co se týká krajské politiky, jsem spokojený s tím, že jsme za podmínek, které nám vítěz voleb nabídl skončili v opozici. V politice má člověk dobré jméno jen jednou a věřím, že dobré jméno nám zústalo.
Nejtvrdším politickým oříškem v roce 2009 bude vytvoření mechanismu spolupráce mezi zastupiteli Starostů pro Liberecký kraj, členy tohoto politického hnutí a ostatními zástupci samospráv v kraji. Do naší práce v krajském zastupitelstvu chceme zapojit také veřejnost, proto bude důležité udržet tým a předvolební spolupráci „Starostů“ v chodu i v opozičních lavicích…
Přeji Vám mnoho štěstí a zdraví v roce 2009.
Martin Půta:27Lenka JeřábkováCituji: „Šlo nám o zdůraznění toho, že skutečně půjde o novou politiku, o zásadní změnu stranického modelu.“ A tak bych chtěla znát vaši představu nové politiky a v čem by konkrétně mělo dojít ke změně stranického modelu?12:09Martin PůtaMyslím, že politický systém se stále více uzavírá sám do sebe, zabetonovává se v uzavřeném okruhu lidí a vlivu firem. Reálně to vede k tomu, že není důležité kdo vládne, ale to kým je zákulisně řízen, protože dohoda o rovnováze se vždy najde a prosazování myšlenek, vizí a politických ideí je nakonec zapomenuto.
Náš pokus je pokusem prosadit do krajské politiky zkušenosti z místní úrovně, kdy jste přeci jenom blíž svým voličům, kde mají občané největší možnost přímo kontrolovat to co děláte, jak plníte své chyby a jak se chováte k těm, po kterých chcete ve volbách podporu.
Politické strany jsou důležitou součástí demokratického politického systému, neměly by mít ale moc absolutní, volební systém by měl dát voličům větší možnost jak si skutečně vybrat, třeba možností vybírat i v celostátních volbách jednotlivé kandidáty z různých stran, snížením procenta preferenčních hlasů nutného pro přeskakování v rámci kandidátky nebo zavedením jednomandátových okrsků. Za důležité téma považuji také zavedení přímé volby starostů, hejtmanů a prezidenta.
S pozdravem
Martin Půta:21DavidPane Půto,
jaká je budoucnost sdružení SpLK? Mnozí starostové v příštích volbách již starosty nebudou. Nehrozí rozkol podobně jako ve sdružení SOS, jehož jste byl při minulých volbách členem, a následný zánik?
Příjde mi, že máte vlastní vizi, ale jako nestraník nemáte dlouhodobě šanci na úspěch.
Přeji Vám mnoho úspěchů a zůstaňte nohama na zemi.11:17Martin PůtaDobrý den,
Byl jsem členem SOS do června 2008 a pro krajské volby jsem nabízel model jedné kandidátky složené z nestranických osobností, lidí ze SOS a dalších středových stran. V SOS zvítězil jiný model, model ve kterém nakonec předvolební sliby měly menší váhu než ambice jednotlivců a také proto má dnes ČSSD jednobarevnou vládu s účastí paní vajnerové za SOS a podporou KSČM.
Starostové pro Liberecký kraj nabízejí alternativu vůči zabetonovanému systému politických stran. Uvidíme, nakolik bude tato alternativa životaschopná, nejvíc bude záležet na nás samotných a na našich činech.
Komunálních voleb se nebojím, myslím, že to jsou jediné volby, ve kterých má volič skutečnou možnost rozhodovat se podle vlastní zkušenosti, vlatního úsudku a na základě vlastí znalosti jednotlivých kandidátů.
Z nohama pevně na zemi Vám přeji mnoho úspěchů v roce 2009
Martin Půta:23pavoukNa co potrebuje koalice vasi podporu kdyz jak rikate sh to stejne odhlasuji sami?11:24Martin PůtaV tuto chvíli má ČSSD 15, SOS 3 a KSČM 8 zastupitelů. Tedy většina 26 zastupitelů. Ano s touto většinou je schopna ČSSD odhlasovat co bude chtít. Ale nedomnívám se že tato většina bude fungovat automaticky a při každém hlasování.
Nabízíme ČSSD spolupráci při plnění společných programových cílů ( a těch bylo pro krajské volby mnoho), chceme o způsobu řešení diskutovat a podpořit je pokud nám budou blízká. Bude záležet na ČSSD zda tuto nabídku bude chtít využít.
V věcech se kterými nesouhlasíme budeme hlasov at proti a snažit se pro náš postoj získat i další zastupitele, bez ohledu na to za koho byli zvoleni. Při jednání o rozpočtu Libereckého kraje na rojk 2009 jsme byli jediní, kteří obhajovali zásady které ve volbách slibovala nejenom SOS, ale také ČSSD. Nehlasovali jsme pro rozpočet, který obsahoval přímé podpory, zbytečné výdaje a pracuje s nadhodnocenými daňovými příjmy kraje (+ 6%). Rozpočet byl svorně a jednotně schválen hlasy ČSSD, ODS, KSČM a SOS…
S pozdravem
Martin Půta:38Karel KárníkSouhlasil byste s návrhem senátora Kubery současných čtrnáct krajů zrušit a zavést původních osmdesát okresů?11:32Martin PůtaNávrh jsem slyšel ale zatím ho nehodnotím.
Pravdou ale je, že už vytvoření tzv. malých okresů (obce 3. stupně) znamenalo pro občany spíš zhoršení přístupu k staátním orgánům a institucím něž naopak. Po vytvoření krajů měl následovat přesun kompetencí z centrálních orgánů na kraje a snížení počtu ministerstev a jejich zaměstnanců. K tomu zatím nedošlo a bohužel to ani současná pravicová vláda nepřipravuje. Takže kraje v současném pojetí jsou takový mezičlánek s omezenými kompetencemi a možnostmi.
Co se ale kraje naučili velice rychle je rozdělování pašaliků podle stranické příslušnosti a každý kraj si vytvořil svého malého medvídka, kterého porcuje podobně jako poslanci v parlamentu. a nemyslím, že to je důvod proč byly kraje zřízeny…
S podzravem
Martin Půta:15jan UrbanDobrý den pane Půto, napadlo vás někdy, že po několika letech v politice a (nejen obecní) již nemusíte být člověkem, kterého zajímají zájmy vašich občanů a voličů ?, ale že se stanete figurkou na presentaci své osoby a svých zájmů se zcela zištným úmyslem posunout se někam dál . Myslíte si, že Vaše kroky a vaše činy jsou ještě pro vaše kmenové voliče čitelné?? Neodklonila se vaše snaha „vše s lidmi a pro lidi“ na snahu „s lidmi, ale taky pro mě“ ? Dle mého vsázíte na jistou míru popularity (samozřejmě výtečně vybudovanou) ve vašem městě, ale přijde mi to, že si tuto popularitu již jen kupujete za projekty a to novátorské a lidem blízké (pokecání,diskuse prostě normální lidské chování) jste vyměnil na materialistický pohled na politiku a činy pro voliče.
Přeji Vám pevnou vůli a vše dobré v následujících letech11:39Martin PůtaDobrý den pane Urbane,
napadlo mě to a napadá mě to poměrně často. Nálady voličů mohu posuzovat volebními výsledky a zatím pro ně asi čitelný zústávám.
Snažím se zústat stejný jako na začátku, snažím se poslouchat od lidí nejenom příjemné, ale také nepříjemné názory a hledám prostor pro setkání s nimi, tak aby měli možnost mi své názory říct.
Materialistický pohled na politiku ve městě je problém se kterým asi bojuje každý starosta. Hodně lidí na naši práci kouká podle toho, kolik dotací se podařilo sehnat, kolik silnic opravit a kolik peněz proinvestovat. Snažím se, aby mě ten beton jako tomu s přáteli říkéme nepohltil a město fungovalo i v jiných rozměrech a sférách…
Uvidíme, pokud si přeji něco pro sebe, tak je to, abych si v týmu svých spolupracovníků udržel hlavně ty lidi, kteří mají jiné názory a nebojí se je prosazovat a ty lidi, kteří mají nové nápady a chtějí za ně bojovat. Budoucnost ukáže, jestli jsem byl úspěšný nebo ne…
S pozdravem a přáním všeho dobrého
Martin Půta:06Michal SadskýLiberecký kraj je svým počtem nezaměstnaných na předním místě v ČR. Jaká je vaše politika zaměstnanosti (snižování nezaměstnanosti)? Jste na vzrůstající nezaměstnanost připraveni?12:17Martin PůtaJsem zastánce zavedení veřejněprospěšných prací pro dlouhodobě nezaměstnané, jako podmínky vyplácení sociálních dávek. To by mělo umožnit udržení pracovních návyků u lidí, kteří dlouhodobě nemohou najít práci nebo ji dlouhodobě nehledají.
Podle mého názoru je také nutné zjednodušit pravidla pro zaměstanávání a podporovat daňovými úlevami vytváření pracovních míst například pro matky z malými dětmi, které jsou mnoho zaměstnavately vnímány jako problematičtí zaměstnanci.
Na vzrůstající nezaměstnanost snad připraveni jsme, systém sociálních dávek se od 1.1.2009 podle mého názoru mění k lepšímu, domnívám se jen, že by stálo za to ho více zjednodušit a do budoucna sjednotit různé instituce, které sociální dávky poskytují.
S pozdravem
Martin Půta:16Marta G.Dobrý den.
Jak slaví (bude slavit) politik, starosta, Nový rok? Prací? Odpočinkem?
Šťastný Nový rok.11:47Martin PůtaNový rok v letoším roce budu slavit se svou ženou a svými dvěma malými dcerami. Konec roku je dobrá příležitost jak být se svou rodinou.
Pracovat budu jen trochu, protože chci napsat novoroční pozdrav a přání obyvatelům svého města.
Mnoho štěstí v roce 2009 přeje Martin Půta:14David LančaUvažujete coby starosta o výrobě energie z obnovitelných zdrojů (pod tlakem soupajících cen energií a plynu)?12:00Martin PůtaMěsto Hrádek umožnilo na své škole umístit fotovoltaickou elektrárnu, mění územní plán v jedné lokalitě z cílem umožnit v ní výstavbu větrných elektráren, městskou sokolovnu vytápí systém tepelného čerpadla a slunečních kolektorů, připravujeme projekt vytápění jené ze školních budov biomasou získlanou na sousedních podmáčených pozemcích, v letošním roce začal fungovat systém rekuperace tepla, který vytápí jednu mateřskou školku.
Obnovitelné zdroje jsou jednou z řešení naší závislosti na dovozu energetických surovim, proto se je snažíme uplatňovat tam kde je to možné, logické a má to ekonomický přínos pro město a jeho obyvatele. Současně vím, že zelená energie není samospasitelná a jsem pro podporu energetických úspor, jako dalšího možného pilíře pro snížení naší energetické závislosti…
S pozdravem
Martin Půta:39MarekNa základě jedné vaší předchozí odpovědi „bude důležité udržet tým a předvolební spolupráci "Starostů“ v chodu i v opozičních lavicích" se zeptám: znamená to, že tím, že starostové skončili v opozici se mechanismus vzájemné spolupráce zadrhl?11:56Martin PůtaMechanismus vzájemné spolupráce se nezadrhnul.
Na základě vlastních zkušeností ale ím, jak je důležité udržet v chodu pravidlené setkávání zastupitelů s dalšími (těmi nezvolenými), jak je zásadní vzájemná komunikace a pravidelné informování. Není to tak adrenalinová záležitost jako předvolební kampaň a o to víc je důležité tyto pravidlené a někdy trochu nudné mechanicmy udržet v chodu. Pokud nefungují následuje ono zadrhávání…
Pěkný den
Martin Půta:34Libor RytecNedávno jste se ohradil, že nesouhlasíte s rozdělováním peněz z Programu obnovy a rozvoje měst a obcí Libereckého kraje, protože o programu ví jen málo starostů a termíny uzavření a odevzdání žádostí nejsou známy - kde je tedy pravděpodobně chyba, a může za to „pouze“ kraj?11:52Martin PůtaDobrý den,
problém je v tom, že neexistují jasná pravidla, kjterá by byla veřejně dostupná. Neví se v jakém termínu a na co je možné žádat, ani kdo o rozdělení peněz rozhoduje a jaká jsou kritérie.
V rozpočtu Libereckého kraje na rok 2009 je několik přímých podpor, která jsou sice legálně projednání Radou a Zastupitelstvem (byl jsem proti), ale která byla přidělena bez jasných pravidel. Pravidla a stejné startovací podmínky pro všechny žadatele jsou jedním z předpokladů pro omezení lobistických talků a promítání ekonomických vlivů v politice.
Kraj není bohužel jediný, je to obecný problém - viz. dělení medvěda v parlamentu…
S pozdravem
Martin Půta
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].