0:00
0:00
Rozhovor11. 12. 202411 minut

Zrušení prvního kola voleb je historické vítězství za cenu obrovské oběti

S rumunským analytikem Rufinem Zamfirem o proruském vítězi prvního kola Călinu Georgescuovi, stavu tamní demokracie i zákazu TikToku

Rumunsko se v posledních týdnech objevuje na titulních stranách světových médií – nejdříve liberální část evropské společnosti šokovalo naprosto nečekané vítězství nezávislého ultranacionalistického politika Călina Georgesca v prvním kole prezidentských voleb. Průzkumy mu totiž před hlasováním dávaly skoro nulovou šanci na postup, ale nakonec získal 23 procent hlasů. Pár dní poté končící rumunský prezident Klaus Iohannis odtajnil informace tamní zpravodajské služby, že za obrovským úspěchem Georgesca stojí cílená a placená tiktoková kampaň. Sám kandidát tvrdil, že za reklamu na sítích nevydal žádné peníze – podle tajné služby ji ale zaplatil (nejméně milion eur) někdo jiný, s největší pravděpodobností státní aktér. Minulý týden pak rumunský ústavní soud zrušil první kolo voleb právě kvůli podezření z manipulace. „Lidi oslovila především jeho protisystémová rétorika. Poselství, že bude prezidentem, který nebude zastupovat politický establishment, ale obyčejné lidi," vysvětluje Rufin Zamfir, rumunský analytik z organizace Global Focus, který se zabývá zejména ruským vlivem a radikalismem.

Jak byste na základě toho, co se stalo, popsal současný stav demokracie v Rumunsku?

↓ INZERCE

První kolo prezidentských voleb letos jasně ukázalo, v jakém stavu naše demokracie je. A v současnosti na tom není vůbec dobře. Nemyslím si, že bychom sklouzávali do autokracie nebo do neliberální demokracie, kterou prosazuje Viktor Orbán v Maďarsku. Tam nesměřujeme. Nějakým způsobem jsme se za pět minut dvanáct probrali. Je ale jasné, že demokracie v naší zemi zažívá úpadek. A ten nezačal v posledních týdnech ani během volebního dne, ani krátce před ním – je to proces, který pozorujeme už mnoho let. A je to důsledek ignorance našich politiků, jejich nezájmu budovat ve společnosti zdravé mechanismy. Chybí transparentní vysvětlování toho, co demokracie znamená, co představuje liberální typ demokracie, jaká práva a povinnosti přináší členství v Evropské unii. Politici nevysvětlují dostatečně tyto mechanismy voličům. Stejně tak se nezaměřují na jejich potřeby a nejsou ochotni řešit jejich skutečné problémy. To bohužel bylo vždy pro naše politické představitele druhořadé. 

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc