Války se vedou přímo na ženském těle
S konžskou bojovnicí za práva žen Julienne Lusenge, která se svou organizací pomáhá obětem znásilnění
Už několik dekád pomáhá těm nejzranitelnějším v těžko představitelných podmínkách nepřehledných ozbrojených konfliktů. Konžská aktivistka Julienne Lusenge se ještě coby rozhlasová novinářka začala zajímat o postavení žen ve své rodné zemi. A když se jejich situace dramaticky zhoršila po vypuknutí občanské války, založila v roce 2000 asociaci SOFEPADI (Ženská solidarita pro mír a všeobecný rozvoj), která pomáhá obětem znásilnění. Její statečnost i její osobní příběh povzbuzují konžské ženy, aby se z obětí staly aktérkami změny k lepšímu. Julienne Lusenge vystoupí v Praze 10. Října hovořit bude na mezinárodní konferenci k poctě laureáta Ceny Václava Havla za lidská práva.
Ženy ve válce jsou velmi drsné téma. Veškerá vaše práce ukazuje, že je tím důležitější o něm mluvit. Jaké je aktuálně postavení žen v Demokratické republice Kongo?
Celou zemí zmítají rozličné krize a konflikty. Obzvlášť východ Demokratické republiky Kongo je už déle než 25 let zasažený ozbrojenými střety. A tyto konflikty doléhají na ženy všech možných věků včetně malých holčiček, miminek a seniorek. To ony jsou hlavní oběti porušování práva na život, na tělesnou integritu a na bezpečí. A jsou i hlavními oběťmi systematického využívání specifického druhu násilí založeného na pohlaví, tedy násilí sexuálního, ať jsou to školačky nebo matky od rodin, nevěsty, manželky nebo vdovy. Všechny bez rozdílu společenského třídy nebo věku trpí rozličnými druhy sexuálního násilí, které ozbrojené konflikty ještě vyhrocují. A kromě toho jsou ženy a děti nejčastějšími oběťmi vynucené vnitřní migrace. V současnosti je u nás takových lidí šest a půl milionu. Tito vyhoštěnci žijí v bídných podmínkách a v nedostatku všeho. Chybí jim jídlo, voda i střecha nad hlavou. Děti nechodí do škol. Ženy, často i nezletilé dívky, se prostituují, aby se mohly najíst. Situace je katastrofální také pro menstruující dívky a pro ženy v produktivním věku, protože chybí hygienické prostředky nebo prostředky na přerušení nechtěných těhotenství. Humanitární organizace a ženské asociace dělají, co mohou, ale potřeby jsou obrovské. Konžské ženy a dívky jsou zkrátka kvůli nekonečným ozbrojeným konfliktům a častým krizím neustále vystavovány situacím, ve kterých by potřebovaly ochranu.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu