0:00
0:00
Rozhovor19. 6. 202312 minut

První elektrárnu v kosmu by Evropa mohla mít do roku 2040

S šéfem evropského vývoje kosmických elektráren o proměně sluneční energie na mikrovlny a obřích přijímacích stanicích na Zemi

Vizualizace projektu Solaris 
Autor: ESA

Představte si kružnici kopírující zemský rovník ve vzdálenosti 36 tisíc kilometrů od Země. Je to takzvaná geostacionární oběžná dráha; satelit, který na ní obíhá Zemi, zdánlivě nehybně „visí“ nad jedním bodem rovníku. Jelikož je poměrně daleko, „vidí“ Zemi již jako kouli v prostoru, celou jednu polokouli má jako na dlani. A právě na geostacionární dráhu by šel umístit speciální druh solárních elektráren o rozměrech kilometrů čtverečních, které by sluneční záření přeměňovaly na mikrovlny a ty vysílaly do pozemních přijímacích stanic. Už to není sci-fi: do poloviny století by Evropa mohla mít ve vesmíru 50 takových stanic, říká Sanjay Vijendran, šéf tříletého výzkumného projektu Solaris z Evropské kosmické agentury. Projektu, v jehož rámci vědci zjišťují, jak přesně a zda vůbec lze tyto vesmírné elektrárny budovat.

Solární elektrárna na oběžné dráze by přeměnila sluneční záření na elektřinu, jako to běžně dělají fotovoltaické panely na zemském povrchu. Elektřina by se pak převedla na mikrovlny a jejich svazek se odvysílal na Zemi. Byl by mikrovlnný paprsek z vesmíru bezpečný pro lidi, zvířata, letadla?

↓ INZERCE

Záměrně bychom snížili intenzitu mikrovln na bezpečnou úroveň. V závislosti na konstrukci kosmické elektrárny může část paprsku překračovat úrovně záření stanovené normami - pak by byl vstup do těchto oblastí omezen, stejně jako je tomu u jiných elektráren. Ale i při nejvyšší hustotě energie, o které se uvažuje, což je několik stovek wattů na metr čtvereční, mluvíme asi o čtvrtině hustoty energie normálního slunečního záření. A jediný známý účinek mikrovln na živou tkáň je zahřívání. Nepředstavujte si tedy, že kdybyste vstoupil do paprsku, okamžitě by vás to zranilo nebo usmažilo - není to výkonný laser, který by mohl něco zapálit. I kdybyste tam strávil delší dobu, cítil byste prostě trochu horko - stejně jako když stojíte na slunci. V každém případě existují limity pro vystavení živé tkáně mikrovlnám o dané frekvenci, normy stanovené různými zeměmi. Chceme se držet v rámci těchto limitů.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc