0:00
0:00
Rozhovor22. 10. 20205 minut

Pomůžou s rozpočtem Piráti? Nikam se neženeme, říká Ferjenčík

Až vláda rozpočet dodělá, můžeme se bavit. Ale není to na stole, dodává člen rozpočtového výboru

Mikuláš Ferjenčík
Autor: HN - Jiří Zerzoň

Bude-li mít Babiš pro rozpočet málo hlasů, dá se o podpoře vyjednávat, naznačovali Piráti v létě. Nedostatek hlasů trvá, komunisté už letos vládě s rozpočtem pomáhat nechtějí, a tak jsou hlasy Pirátů znovu ve hře. „Můžeme se o tom bavit,“ říká Mikuláš Ferjenčík, člen rozpočtového výboru za Piráty a v otázce rozpočtu jejich hlavní vyjednavač. Debata uvnitř poslaneckého klubu nicméně tento týden podle Ferjenčíka ukázala, že většina pirátských zákonodárců je spíš proti – ať už kvůli udržování Andreje Babiš u moci, nebo kvůli tomu, že rozpočet v stávající verzi neodpovídá realitě.

V létě jste říkal, že nechcete rozpočet nechat v rukou komunistů. Platí to i teď, když šéf komunistů Filip říká, ať si vláda hledá podporu jinde?

↓ INZERCE

V létě šlo o novelu rozpočtu. Kdyby neprošla, komplikovalo by to řešení koronavirové krize, ale nemělo by to vliv na politické uspořádání. Teď je situace jiná.

V čem?

Dnes je jasné, že jakmile rozpočet projde, vláda v této konstelaci dovládne do voleb. Nelze to srovnávat s létem. Ani z našeho tehdejšího postupu usuzovat, jak se zachováme nyní.

Jak se tedy zachováte?

Náš pohled je, že je minimálně nutné do rozpočtu zahrnout plánované daňové změny. Bez nich je rozpočet jen cár papíru, který neodpovídá realitě. Dále by se vláda měla vypořádat s připomínkami Národní rozpočtové rady, podle níž je vládní návrh rozporu se zákonem o rozpočtové odpovědnosti. Kdyby se tyto dvě věci daly do pořádku, tak si minimálně poslechneme ministryni financí a její argumenty, proč je nutné tento rozpočet schválit. Ale určitě nejsme ta strana, která by se toho nějak hnala.

Jedním z argumentů nejspíš bude, že v opačném případě nastane rozpočtové provizorium, což způsobí ve vládních financích chaos.

My si právě analyzujeme, co by rozpočtové provizorium opravdu znamenalo. Abychom věděli, do jaké míry skutečně hrozí paralýza státu, a do jaké ne. Paralýzu státu jistě nikdo ve Sněmovně nechce.

Nestálo by za to vyjednávat a zkusit do rozpočtu prosadit něco svého?

Máme špatnou zkušenost z léta, kdy si vláda – nakonec bez nás – prosadila velkou rozpočtovou rezervu s odůvodněním, že jde o finance na řešení druhé vlny koronaviru, a nakonec z těchto peněz financuje výdaje, které jsou podle mě spíš předvolebními úplatky. Tím chci říct, že i když si do rozpočtu něco prosadíte, je tu riziko, že vláda to pak použije na něco jiného.

Navrhli jste třeba jinou formu daňových úlev v rámci rušení superhrubé mzdy. Vláda dává najevo, že v této věci lze nyní postupovat různě a pro rozpočet to bude důležitá okolnost. Nestálo by za to vyměnit vaše hlasy třeba právě za to, aby daně byly – podle vás – změněny lépe?

Určitě bychom nechtěli, aby vláda dělala daňové změny tak, jak je navrhuje. Ale nemyslím si, že tohle je ta klíčová věc, kterou bychom požadovali.

Je tedy něco důležitějšího? Anebo je podpora úplně vyloučena z principiálních důvodů?

Bavili jsme se o tom tento týden na poslaneckém klubu. A když to zjednoduším, tak atmosféra nebyla taková, že bychom neměli této vládě vycházet vstříc. Rozhodně tam nebyla taková chuť jako v létě.

Proč ne? Předpokládáte, že vláda bez rozpočtu padne?

Spíš je to obráceně. Se schváleným rozpočtem je jisté, že nepadne. A kdo podpoří rozpočet, ponese odpovědnost za kroky této vlády až do konce volebního období. Ale na druhou stranu samozřejmě nechceme, aby nastal totální chaos. Proto analyzujeme dopady provizoria.

Očekáváte, že o vaše hlasy bude nakonec skutečně zájem? Vydrží komunistům to, co teď Filip říká?

Podle mě mají teď poslední příležitost se nějak vůči této vládě vymezit a říct, čím se od ní liší. Našli asi pro ně správný moment a pro své voliče srozumitelný postoj, že budou usilovat o škrty v armádě. Budou chtít tento postoj zpropagovat, na druhou stranu pro Babiše bude obtížné jim v tomto vyhovět. Čili ano, je klidně možné, že komunisté na nynější pozici zůstanou.

A co potom vy?

Jak jsem říkal, první věc je, že rozpočet je nedodělaný. Bez zahrnutí daňových změn nedává reálnou představu o tom, jak bude stát příští rok hospodařit. Abychom se měli o čem bavit, chceme, aby byl rozpočet ve formátu, z kterého bude jasné, jak bude vypadat daňový systém a jak se promítne s tím spojený výpadek příjmů. Druhá věc jsou námitky rozpočtové rady. Kdyby se toto podařilo vládě vyřešit, tak se můžeme bavit dál.

Ta možnost tu tedy je…

Tak my a priori nechceme vylučovat jednání v situaci, kdy je tu lockdown, země je v ekonomické krizi a je potřeba to řešit. I proto je nutné analyzovat dopady rozpočtového provizoria.

Co byste tedy případně chtěli v rozpočtu změnit? Za co podporu vyměnit?

O tom se raději nechci bavit. Já řeším rozpočet tak, aby se posunul směrem, jakým si představujeme. Toto je otázka na politické vedení, protože to je svázáno s vládou - a já nechci vymýšlet žádné teorie. Zvlášť ve chvíli, kdy to jednání není na stole.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].