Michl: Investovat je třeba, spor starostů s vládou je jejich věc
S členem bankovní rady o "nešikovném" tweetu, který pobouřil vyhladovělé obce
Investice v Česku letos klesají a po nově schválenému zkrácení obecních rozpočtů nejspíš tento trend bude dál pokračovat. Člen vedení České národní banky Aleš Michl mnohé starosty tento týden pobouřil svou Je potřeba stavět. Ať obce sepisou pripravene stavby a investice na které nemají peníze. Konkretne jmenujte projekty... stracite čas politikarenim... ať se mi ozve starosta, který nemá peníze na investice a zítra muže začít stavět smysluplný projekt... stavte, investujte
Co vás přimělo k tomu právě teď vybízet obce k investování?
Mně do fiskální politiky nic není, mám své práce dost. Pamatuji si ale, jak země udělala chybu po roce 2008, kdy stát a obce nové investiční projekty zastavily. Neopakujme tuhle chybu, ať obce a kraje více staví. Samozřejmě, že ne akvaparky, ale smysluplné projekty. A samozřejmě uznávám, že se mně to lehce říká.
Proč psát takovou výzvu právě teď?
Byla zveřejněna čísla o HDP za první čtvrtletí. Vyšlo, že investice v Česku meziročně spadly o 11,4 procenta. Chápu to u soukromých investic, ale nejvhodnější doplnění naší měnové politiky nízkých sazeb teď vidím v tom, že z veřejných peněz by se mělo investovat, co to jde.
Je potřeba stavět. Ať obce sepisou pripravene stavby a investice na které nemají peníze. Konkretne jmenujte projekty… stracite čas politikarenim… ať se mi ozve starosta, který nemá peníze na investice a zítra muže začít stavět smysluplný projekt… stavte, investujte— Ales Michl 🇨🇿 (@MICHLiq_) June 3, 2020
Proč psát takový tweet právě v době, kdy se množí stížnosti, že obce jsou parlamentem nuceny přispívat na odškodné pro podnikatele, a o peníze naopak přicházejí? Sdružení místních samospráv mluví o tom, že kvůli odebrání peněz padne přes tisíc projektů v řádech miliard…
Nemohu tohle rozsoudit. Můj vzkaz je, že je chyba teď smysluplné projekty odkládat nebo rušit.
Nabízí se jednoduchá logika: když obce budou mít menší přísun nárokových peněz, budou prostě méně utrácet, tedy i investovat, nebo ne?
Jsem člen bankovní rady. Nejsem u jednání vláda – obce. Nemohu se do toho ani motat. Je potřeba, aby se investovalo více, protože to zapadá do naší měnové politiky – to jediné mi přísluší říkat.
A jak rozumět výzvě „ať se mi ozve starosta, který nemá peníze na investice“? Proč by se měl starosta v této věci ozývat centrální bance?
To jsem blbec napsal hodně nešikovně. Nevěřil jsem, ze problém je v penězích. Říkám si, že hodně projektů obcí ještě není připravených. A tak jsem napsal, ať mi starostové zavolají – že jako by nevěřím, že je to o penězích. Mně nepřísluší tohle řešit, ale přísluší mi říci makro-doporučení: investujte.
Co když se některý takový starosta skutečně ozve a konkrétní připravenou a ohroženou investici předloží?
Však jich hodně zavolalo. A úplně každý pochopil, jak jsem to myslel, takže spíš vysvětlovali.
Přečtěte si více k tématu
Respekt 23/2020: Starostové, nejdřív poproste
Někteří z těch, kteří reagovali v diskusi pod tweetem, ho ale pochopili tak, že se ve sporu vláda versus starostové přikláníte na stranu vlády.
Přece jsme Česko, ne? Jaké přiklonění na stranu vlády? Nejsem soudce. Ať obce více investují a ať na to mají peníze, to je mé poselství.
Pokud nejde o přiklánění, jak si tedy vysvětlit poznámku „ztrácíte čas politikařením“?
Koukněte na tu diskusi pod mým tweetem, z většiny názorů zbytečně čiší politika. Minimum lidí řešilo to, zda obce mají investovat, nebo ne.
Obce namítají, že investovat nebude z čeho. Nebylo by naopak rozumnější – čistě optikou ekonoma právě kvůli stimulaci investic - obcím peníze v maximální možné míře nechat k dispozici? Dát jim volnost, nepodvazovat je?
Stejná odpověď, nevidím do politiky, ať se staví víc.
Premiér slibuje ušlé peníze obcím vynahradit přes dotační vládní tituly. Není to ale vzhledem k požadavku „stavět víc“ zbytečně komplikované? Utáhnout jeden kohout a pustit druhý, přičemž ten první tekl automaticky a předvídatelně, zatímco u druhého musí obec nejdřív projít schvalovacím procesem. Není to nárokové, je to nejisté…
Do toho mi nepřísluší vůbec se motat.
Sdružení místních samospráv rozporuje také doporučení ministerstva financí, aby se v případě touhy investovat obce nebály dluhů. Není logičtější, aby si půjčovala vláda, když to zvládá levněji, a obcím peníze nechala?
Technika fiskální politiky je na dohodě vlády s kraji a obcemi, proč bych se měl i do tohoto motat? Teď řeším, že za druhý kvartál přijdou ještě další strašná čísla, ale ve třetím již mezičtvrtletně můžeme růst, pokud to nezvoráme jako po roce 2008.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].