0:00
0:00
Rozhovor13. 8. 20204 minuty

Bavorská opozice chce vyšetřit, jak Češka pracovala v mešitách pro zpravodajskou službu

S redaktory časopisu Der Spiegel o ústřední postavě kauzy, která vzešla z prostředí antiislamistů

Demonstrace Islám v ČR nechceme, 2015; ilustrační foto
Autor: Milan Jaroš

Jen výjimečně se v hlavních německých týdenících objeví článek se zdejší “stopou” a taková výjimka se stala koncem července. Ve vlivném časopise Der Spiegel se objevil zevrubný text, v němž hlavní roli hraje mladá Češka, jež od listu dostala pseudonym pojmenovaná jako Anna Nováková. Článek nazvaný “Její krycí jméno bylo Mája, její kamufláží byl nikáb” popisoval příběh ženy, která se měla vydávat za konvertitku k islámu, ač patřila k anti-islamistům, pro bavorskou zpravodajskou službu sledovala dění v tamních mešitách - a nyní ve Spolkovém sněmu pracuje pro Alternativu pro Německo. Hovořili jsme s autory textu, novinářkou Ann-Katrin Müller a jejím kolegou Josephem Röhmelem.

Jak jste narazili na příběh, jehož první věta zní  Anna Nováková miluje zbraně?

↓ INZERCE

Müller: V roce 2016 jsme si všimli článku v Mladé Frontě Dnes, která s Novákovou publikovala anonymní rozhovor věnovaný její práci v bavorských mešitách. Přišlo nám to zajímavé a chtěli zjistit více.

Proč vás to zaujalo natolik, že jste se pustili do dlouhodobé rešerše?

Röhmel: Specializuji se v Bavorsku na téma islamismu a připadalo mi zajímavé, že Češka sbírá informace o tomto prostředí. Když se objasnilo, že ta slečna dnes působí u Alternativy pro Německo, tak to bylo zajímavé téma i pro Ann-Katrin, která tuto stranu v Der Spiegelu pokrývá. Identitu Novákové jsem zjistil díky kontaktům mezi experty na islamistickou scénu, více to bohužel nemohu popsat. Pokusil jsem se ji oslovit, ale rozhovor odmítla. V rešerši jsme však pokračovali.

Co jste se o ženě, které v článku říkáte Anna Nováková, dozvěděli?

Müller: V Česku se účastnila setkání organizace Islám v České republice nechceme, kde poznala svého přítele, dlouholetého a v tomto prostředí dobře zasíťovaného anti-islámského aktivistu. V Bavorsku poté dle svých vlastních slov chodila do mešit kvůli výzkumu k bakalářské práci. Sama se nabídla zpravodajské službě, poté zřejmě došlo k setkání s kontaktní osobou - a častěji ji předávala informace o mešitách, které například nahrávala na diktafon a mobil. Diktafon podle svých slov obdržela od rozvědky a za informace dostávala zřejmě i peníze. Zpravodajská služba to však nechce potvrdit.

Jak dlouho spolupráce trvala?

Müller: Podle Novákové dva roky, od počátku roku 2014 do konce roku 2015, zpravodajská služba i k tomu mlčí. Poté se za magisterským studiem přestěhovala do Prahy.

Na čem - krom prohlášení Novákové v rozhovoru s MF Dnes - stavíte svou rešerši?

Röhmel: Na výpovědích lidí z jejího okolí, na rozhovorech pořízených mimo záznam a na výpovědích a fotografiích, které pořídila jedna muslimka v mešitě, kam Nováková chodila.

Co vám na celé kauze připadá tak důležité, že jste jí dali prostor v týdeníku Der Spiegel?

Müller: Připadá nám znepokojující, že zemská zpravodajská služba ke sběru informací nasazuje ženu, které je zjevně ideologicky zaujatá. Kvůli tomu byl tento příběh pro Spiegel relevantní.

Není to běžná praxe zpravodajců, že spolupracují s problematickými lidmi?

Müller: Tohle je složitější, protože ona byla předem tak ideologicky zaměřená, že je těžké ověřit pravdivost předávaných informací.

Jakou reakci vaše investigace vyvolala?

Müller: V bavorském zemském sněmu požadují šéfové frakce sociální demokracie a Zelených, tedy opozice, vyšetřování, jak k této spolupráci přesně došlo. Chtějí od bavorského ministra vnitra Joachima Hermanna vysvětlení, které by mělo přijít nejpozději po letní pauze. Dostali jsme také řadu dopisů od čtenářů. Někteří jednání zpravodajské služby vůbec nerozumí, jiní v tom naopak nevidí velký problém - podle vlastních slov jsou tu vesměs sympatizanti AfD.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].