0:00
0:00
Respekt DJ25. 7. 201112 minut

Úterý 26. 7. 2011

Tak kde je tady nějaký jihomoravský rybník? Dostal jsem hlad. (Kormorán)
Autor: Globe Media /  Reuters

07:54
Léto není fučDnes má svátek Anna, která podle pranostik přináší chladna zrána. Na pražský Žižkov ho tedy přinesla zcela určitě. Meteorologové na dnešek předpovídají převážně oblačno, místy přeháňky nebo občasný déšť a ojediněle bouřky, teploty se budou přes den šplhat k 16 až 20 °C. Ovšem nepodléhejme díky tak trochu podzimnímu počasí dojmu, že léto je fuč. V půlce týdne by mohla být dvacítka na teploměru pokořena a podle předpovědí se můžeme během dalších dní dostat až na letních pětadvacet stupňů! Kdo si ovšem libuje v tropických vedrech, bude muset sbalit plavky do igelitky a vyrazit směr jih. Dnes má narozeniny Sir Mick Jagger, je mu neskutečných 68 let. Takže výběr hudby je jasný. Charmed Life. Hezký den.   

08:36
Měl Breivik komplice?Podle dostupných zpráv měl Anders Breivik, šílený norský střelec, další dva komplice. Policie se domnívá, že hlavní osobou, proti které měl být Breivikův plán namířen, byl premiér Jens Stoltenberg. Je to jedna z možností, se kterou nyní detektivové pracují, a z toho důvodu doporučila policie premiérovi, aby nezveřejňoval místo, na kterém v těchto dnech pobývá.  Na Breivika, který se k činu v centru Osla i na ostrově Utöya přiznal, byla uvalena zatím osmitýdenní vazba, z toho čtyři týdny v úplné izolaci. Podle šéfky norské tajné policie Janne Kristiansenové o Breivikovi, hlásící se k extrémní pravici, věděli již letos v březnu, kdy se ocitl na příslušných seznamech kvůli nákupu chemikálií od jistého polského prodejce. To však nepostačovalo k tomu, aby se dostal pod aktivní dohled.Včera uctilo v Oslu památku téměř osmi desítek obětí na 100 tisíc lidí. Podobné akce se konaly také v dalších městech. 

↓ INZERCE

09:05
Potvrzeno: Byl to BolívarMinulý rok uplynulo 200 let od doby, kdy byla ve venezuelském Caracasu vyhlášena nezávislost země na španělské nadvládě. S touto událostí je spojeno hlavně jméno Simóna Bolívara, Libertadora – Osvoboditele, jehož ostatky nechal přesně před rokem vyzvednout prezident Hugo Chávez, aby vědci prozkoumali, jak zemřel. Chávez je totiž přesvědčen, že Bolívar byl roku 1830 zavražděn. Vědci nyní oznámili, že ostatky jsou sice pravé, příčina smrti však zůstává dále nejasná. Oficiálně se uvádí, že zemřel na tuberkulózu. „Jménem prezidenta Huga Cháveze a jeho revoluční vlády můžeme ujistit venezuelské občany, že ostatky, které uctíváme v Národním mauzoleu, patří největšímu Američanovi a bojovníku za svobodu, Simonu Bolívarovi,“ prohlásil viceprezident Elias Jaua.Pro prezidenta Cháveze, který v minulých dnech podstoupil na Kubě první chemoterapii, pak výročí Bolívarova narození – narodil se 24. července 1873 – bylo příležitostí pro vystoupení před národem. „Léčím se a vyléčím se. Slibuji vám to a přísahám na to v Bolívarově domě.“Pedro Infante a Alma Llanera. 

10:15
Letecký most pro SomálskoOrganizace spojených národů dnes otevře letecký most s potravinovou pomocí pro děti v somálské metropoli Mogadišo. OSN poprvé po devatenácti letech vyhlásila hladomor, což je stav, kdy třicet procent dětí v dané oblasti trpí podvýživou. To se nyní děje ve východní Africe a především Somálsku. Situace v zemi je komplikovaná také z toho důvodu, že nejhůře postižené oblasti jsou pod kontrolou militantních islamistů ze skupiny al-Šabáb, která opakovaně zakazuje přístup humanitárních organizací a jejich pracovníků do země. Odhaduje se, že se tak pomoc nedostane až ke dvěma milionům Somálců právě v oblastech ovládaných islamisty. Al-Šabáb minulý pátek hladomor v Somálsku popřela.Světová banka přislíbila pomoc ve výši půl miliardy dolarů, Evropská komise 28 milionů eur, podle OSN je ale ani tento balík peněz nebude postačovat.O katastrofálním suchu a hladomoru ve východní Africe si přečtete v novém Respektu v komentáři Tomáše Lindnera Ohlášený hladomor.

11:15
Malá pauza pro přesunPřesun z domova do redakce byl kapku komplikovanější, oddejte se na chvilku Nirvaně.

11:35
Gang svalnatcůJedenáct lidí, většina vysloužilých kulturistů, trenérů z fitek nebo lidí pohybujících se okolo kulturistických klání, vyráběla padělky anabolik, které prodávaly přes oficiální distribuční sítě kulturistům, ale i dalším sportovcům a nesportovcům, a to v Česku a po celé Evropské unii. Útvar pro odhalování organizovaného zločinu sledoval kulturisty od loňského roku. Centrem výroba byla plně vybavená menší továrna na Zlínsku.Členové gangu si mohou odseděrt od pěti do dvanácti let od loňského roku. Na tři z nich byla prozatím uvalena vazba, ostatní jsou stíháni na svobodě.K polední pauze svalnatec z nejsvalnatějších – Rambo.

12:00
Klaus u klokanůVáclav Klaus je na návštěvě Austrálie. Se svými zápisky z cest se dělí s čtenáři deníku Právo a serveru Novinky.cz.Dovolujeme si kousek uždibnout:„Sydney má 4,3 miliónu obyvatel a je hlavním městem Nového Jižního Walesu. Každý zná slavnou budovu opery (otevřenou v roce 1973), na všech fotografiích je i most Harbour Bridge z roku 1932, pěkné je i moderní mrakodrapové centrum.Lidé však bydlí ve vlastních domech či domcích, které jsou často vzdálené od centra města desítky kilometrů. Sydney je díky tomu nejrozsáhlejším městem asi nejen Austrálie. Na večeři jede člověk i s australskou policejní ochrankou přes půl hodiny, za krajany do Sokola nebo natáčet rozhovor do televize také. A to jsou ulice a silnice v sobotu a v neděli prázdné.V Sydney zasedá vláda Nového Jižního Walesu a sídlí tu i anglickou královnou jmenovaná guvernérka státu Marie Bashir (původně profesorka psychiatrie na univerzitě v Sydney). Setkal jsem se s ní v sídle guvernéra (kde jsem byl už před dvaceti lety) a mluvili jsme mimo jiné o pravomocích guvernéra při zacházení se zákony.“Na to nelze nic jiného, než zvolat: Bravo! Pozor, ať vám z té záplavy úžasných informací nezaskočí oběd v krku!

12:40
Kdo je kdo na ambasádě v SofiiSkupina lybijských diplomatů v bulharské Sofii se vbouřila – v čele s konzulem prohlásila věrnost povstalcům, vyvěsila povstaleckou vlajku a de facto převzala tamní ambasádu. Ty pracovníky ambasády, kteří se k nim odmítli přidat, donutili k odchodu.Bulharsko následně konzula-vzbouřence vypovědělo ze země s tím, že jej označilo za nežádoucí osobu a Bulharsko musí opustit do 24 hodin. Sofie přitom tvrdí, že tento akt se vzpourou na ambasádě nesouvisí. „Bulharsko pozastavilo kontakty s libyjským velvyslanectvím, dokud se nevyjasní, kdo je kdo,“ uvedl ministr zahraničí Mladenov.Lybijský konzul ze země odjet nehodlá, neboť prý doufá, že bude jmenován oficiálním diplomatickým zástupcem povstalecké rady. Bulharsko uznalo povstaleckou radu v Benghází za „legitimního zástupce libyjského lidu“ koncem června, zatím ale nepřerušilo ani vztahy s Kaddáfího režimem.

13:37
Rocker KlausDJka netrpí osbsesí, ale ještě jednu zprávu k australské návštěvě prezidenta Klause. Protože se – se slovy „tamtudy neprojdu“ – odmítl podrobit bezpečnostní prohlídce v australském parlamentu, kam mířil udělat rozhovor s televizí ABC, jež sídlí právě v této budově, nebyl ochrankou vpuštěn a z rozhovoru sešlo.Tento jeho rockerský přístup je chvályhodný. Podrobit se systému odmítl kdysi záhy po revoluci při jedné ze svých prvních návštěv Lou Reed, který si na letišti v Ruzyni odmítl sundat černé zrcadlovky Ray Ban, čímž byla ztížena jeho identifikace, a až na přímluvu Václava Havla zahmouřili celníci oči a Reeda do země vpustili. Alespoň tak praví legenda.Takže jedna stará vypalovačka v pařížském balení, Lou Reed a Sweet Jane.

14:00
Na Maltě povolili rozvodyMalta, oblíbená destinace prázdninových cest, byla poslední evropskou zemí, která zakazovala rozvody. Nyní tamní poslanci odsouhlasili zlomový zákon, jenž rozvody povoluje. Podobně jako poslanci své ANO pro legalizaci rozvodů na jaře vyjádřila většina Malťanů.Riziko, že až padesát procent manželství skončí rozvodem podobně jako v Česku, ale nejspíš Maltě nehrozí. Jde přece jen o silně konzervativní zemi a rozvod by měl být pro manžele řešením až poté, co vyčerpají všechny možnosti. Hrají praotcové českého rapu Manželé.

14:40
Jablko nelze pojistit, jahodu anoSlyšíme to každý rok. Zemědělci musí čelit všem možným nástrahám přírody jako dešti – buďto je ho málo, nebo moc, slunci – taktéž, buďto málo, nebo moc, suchu, špačkům, plísním a všem dalším možným nepřátelům. Letos byl již jeden z mnohých nepřátel označen a jmenuje se „květnové mrazy“. Ty způsobily škody hlavně pěstitelům ovoce, kteří odhadují, že letošní sklizeň bude až o 50 procent nižší než v loňském roce. Nejhůře postiženy jsou švestky, ale také jabloně a další plody. Škody ovocnáři odhadují na stamiliony.Z toho důvody se pěstitelé prostřednictvím své Ovocnářské unie ozvali a požadují od státu kompenzaci škod. Ministerstvo zemdělství již koncem června uvedlo, že zvýší zemědělcům dotace na restrukturalizaci sadů či umožní odklad splátek u některých programů. To je však podle ovocnářů málo. Proti mrazům se nelze podobně jako třeba proti krupobití pojistit, jediným produktem, které pojišťovny uznávají, jsou jahody, proto žádají od státu pomoc.Beatles a Strawberry Fields.

15:20
Přihrál Aleš Frantovi miliony?Podle serveru iHned.cz za pádem Sazky nestálo jen příliš drahé sousto v podobě O2 arény, ale také miliony, jež tekly do neprůhledných firem a byly poskytovány za protislužby, jejichž obsah nebyl zcela jasný či šlo o služby, jež byly evidentně přeplaceny.Příkladem je 177 milionů vyvedených na účet španělské firmy Sport Financiera, za níž stojí podle informací Hospodářských novin bývalý boss fotbalového svazu a uzenář František Chvalovský. Na tento účet odešlo od roku 2004 okolo 177 milionů korun za poradenské služby, jež se týkaly toho, zda je možné v zemích Evropské unie použít systém dobíjení mobilů podobný tomu, jež užívala Sazka v Česku.Chvalovský byl koncem června odsouzen spolu s dalšími čtyřmi kolegy Městským soudem v Praze na deset let vězení za podvod, ve kterém připravili Komerční banku o 1,5 miliardy korun. Rozsudek je zatím nepravomocný, všichni obvinění se odvolali. 

16:00
Čunek versus UrbanováBývalý šéf lidovců a senátor Jiří Čunek se podle rozhodnutí ostravského soudu musí omluvit své bývalé sekretářce ze vsetínské radnice Marcele Urbanové a zaplatit jí odškodné 80 tisíc plus náklady na soudní řízení za urážlivé výroky na její adresu. Urbanové podala na Čunka žalobu na ochranu osobnosti a požadovala požadovala 10 milionů za poškození pověsti. Podle Urbanové jí Čunek svými urážlivými výroky v médiích na její adresu zcela zničil pověst a velmi citelně zasáhl do života – po celou dobu, kdy se táhnou soudy, si nemůže sehnat práci a je nezaměstnaná, veřejnost opakovaně se stala terčem urážek apod.Urbanová čelí kritice také z jiných důvodů. Ne zcela běžně jí byl totiž proti pravidlům ostravským soudem odpuštěn čtyřsetisícový soudní poplatek, což je suma vypočítaná z 10 milionů, o které se ve své žalobě o ochranu osobnosti soudila.Money Money Money a Abba.

16:50
Kormoráni jako veřejný zájemKrajský úřad Jihomoravského kraje udělil výjimku a „ve veřejném zájmu“ povolil odstřel jinak chráněného kormorána na rybnících a vodních nádržích celé jižní Moravy. Důvodem je podle úřadu decimace rybí populace – kormoráni „vyžírají“ jihomoravské rybníky.Chovatelé ryb tento krok vítají, i když skutečný problém to prý neřeší. Podmínky odstřelu jsou podle nich přísné, proto málo účinné. Pomohlo by vyřazení kormorána ze seznamu chráněného ptáka, pak by ale zase nastal jiný problém – nedosáhli by tak na náhradu škod.Chovatelé ryb si také stěžují, že tito ptáci loví organizovaně: naženou ryby na mělčiny, kde se mohou jednak zranit, ale navíc se vystresují, čímž jsou oslabené a – pokud přežijí – přijímají méně potravy a jsou více náchylné k nemocem. Na kormorány nadávají také sportovní rybáři – kvůli nim prý zmizeli z Dyje na Vranovsku lipani, přičemž tento úsek řeky prý býval lipany po celé Evropě proslavený.Tak kdo přijde na řadu příště? Vydry? Ty totiž také hodují na úkor rybářů a ryby ruší v době zimního klidu. Pak by mohl následovat bobr (taky pěknej nenažranec, navíc hryže stromy), rys ostrovid… A taky různé plísně, co napadaj okurky. A tak bychom mohli pokračovat a pokračovat, dokud bychom nešli spát. Když jde malej bobr spát…

17:40
Blokáda na Šumavě pokračujeI dnes pokračovala na Šumavě blokáda aktivistů proti kácení stromů napadených kůrovcem v bezzásahové lokalitě. Dnes jich bylo na místě okolo čtyřiceti, někteří se připoutávali ke stromům, bránil jim v tom přibližně stejný počet policistů. Z lesa vyvedli asi sedm osob a odvezli je na služebnu do Kašperských Hor.„Zásahy probíhají tak, že policisté nejdříve vyzvou dotyčnou osobu, aby opustila prostor, a legitimují ji. Pokud prostor neopustí, nastoupí pořádková jednotka v počtu 4 až 7 mužů, dají aktivistovi pouta a odvedou ho k policejnímu autu. Když se brání, tak ho táhnou. Celý zásah monitoruje Inspekce ministerstva vnitra,“ přiblížil atmosféru blízko Ptačího potoka reportér Českého rozhlasu.

18:00
Na houby s nůšemi (zatím jen v Kanadě)„Služba“ se nachyluje ke konci. Jak jsem psala hned poránu, léto není fuč. Předpověď na zítra sice není úplně optimistická, ale ani zcela pesimistická – teploty kolem 24 stupňů, oblačno, polojasno, místy déšť, tu a tam zahřmí bouřka… Zkrátka podobně jako dnes, tak trochu skleník, ale žádná tragédie. V tomto počasí bují rády plísně, třeba okurková, tak pozor. Prý také začínají rašit houby, tak kdo bydlí u lesa, může vyrazit.Přeji hezký večer, zítřek strávíte s kolegyní Míšou Plchovou, navrátivší se z hlubokých kanadských lesů, kde bylo hub plné nůše! Na rozloučenou The Clash a Rock The Casbah z roku 1982.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].