07:53
Dobré ránoVítám vás u kombinace hudby a novinek. Počasí dnes vydrží na dohled třicítky, má svítit slunce sem tam potažené mraky. Pršet bude až zítra, trdí předpovědi. Pohled zpátky říká, že před 486 lety porazila Sulejmanova turecká armáda u Moháče na jihu od Budapešti jednotky českého a uherského krále Ludvíka Jagellonského. Tím začalo turecké tažení do středu Evropy, které skončilo až u Vídně a na Slovensku. Tady je jedna pobídka do dnešního dne.
08:35
Klaus se bojí divočinyServer iDnes informuje, že prezident Václav Klaus se zlobí na jednoho ze svých oddaných stoupenců - ministra životního prostředí Tomáše Chalupu. Může za to Chalupova snaha sepsat návrh zákona o Šumavě, který by přinesl jasná pravidla do našeho nejrozhádanějšího národního parku. Klausův kancléř Chalupovi píše, že návrh „vykazuje řadu ústavněprávních chyb“, je „zbytečný a bezdůvodný“. Odpor Hradu k zákonu asi potěší ekology, píše iDnes. To je ale špatná předpověď. Jakkoliv ekologové Chalupův zákon v řadě místech kritizují, jedno se jim na něm líbí: stanovuje poměrně rozsáhlé bezzásahové zóny, kde by se měla nerušeně rozvíjet divočina. Evidentně právě to ale Klause znervózňuje. Každopádně nevěšte DJeje.
09:44
Pád Nečasovy vlády, číslo 23Pád vlády už se zase blíží. Myslí si to server Aktuálně.cz na základě hlasů z poslaneckého klubu ODS. Ty tvrdí, že poslanci kolem Petra Tluchoře jsou připraveni hlasovat proti vládnímu zvýšení daní. To by poslalo ke dnu ústřední bod plánu Petra Nečase proti rozpočtovému deficitu a možná i celou vládu. Víc než o daně by v tom ale zřejmě šlo o mocenský boj uvnitř ODS. Tluchoř, dříve programově značně pružný, je známý rebel proti Nečasovi, protože za jeho vlády přišel o své stranické pozice. Hlasovat se má na schůzi, která začne přiští týden.Pokud si můžeme tipnout, až tak velké drama se zřejmě nechystá. Tluchoř zvyšuje svojí cenu a Nečas bude muset něco nabízet. Možná něco, co se bude rozdělovat na blízkém sjezdu ODS. A teď hudba.
10:15
Trest smrti za indické 11.záříTohle je žhavá novinka: indický Nejvyšší soud potvrdil trest smrti pro Adžmala Kásaba, jediného zatčeného teroristy z útoku v Mumbaí v listopadu 2008. Tehdy přijela do města lodí z moře skupina Pákistánců, kteří následně pomocí samopalů a granátů koordinovaně terorizovali město. Útok si vyžádal 166 životů a Indové o něm mluví jako o svém jedenáctém září. Kasáb byl pravděpodobně spojen s teroristickou organizací Laškar-e-Taíba. Pákistánské úřady uznaly, že útok byl částečně plánován z jeho území, proti Laškar-e-Taíba ale účinně nezasáhly. Tady je Punjabi.
11:20
Lessy se vrací - do civiluPrezident končí. Bohužel ale ne ten z Hradčan, ale policejní - Petr Lessy. Podle informací deníku pojmenovaném podle silnice E 15 byl Lessy obviněn Generální inspekcí bezpečnostních služeb z pomluvy. V takovém případě jej lze podle zákona odvolat. Ministra vnitra Kubice, s nímž má Lessy dlouhodobý spor, téhle možnosti využil. Lessy byl údajně obviněn z pomluvy v souvislosti s případem náměstka zlínské policie Jaroslava Vaňka, jehož odchod prý Lessy požadoval.A teď hudba.
11:54
Bašar potřebuje jen trochu víc času Syrský prezident Bašar al-Asád prohlásil v rozhovoru v syrské provládní televizi al-Dunya TV, že potřebuje ještě víc času na konečné vítězství „bitvy“. Jako „nerealistický“ také odmítl návrh, aby v Sýrii vznikla podél hranic s Tureckem nárazová humanitární zóna, jak si přeje Západ a arabský svět. Opozice navíc hlásí, že vládní armáda spustila ofenzivu, která má zajistit zpětnou kontrolu nad územím ovládaným rebely. V reálu se tedy zdá, že opozice ztrácí psychologickou výhodu, kterou získala po úspěšném atentátu na Asádovi nejbližší spolupracovníky. K tomu si dejme třeba tuhle hudbu.
12:37
Angela letí do Číny a neví„Jak se ty časy mění,“ píše server spiegel.de k chystané zítřejší návštěvě Angely Merkelové v Číně. Před pěti lety přijala Merkelová ve svém kancléřském úřadě dalajlámu k „soukromé výměně názorů“. Čínské ministerstvo zahraničí tehdy proti setkání protestovalo s tím, že Merkelová „zraňuje city čínského lidu“. Pak už pozvánka pro dalajlámu nepřišla a o pět let později jsou vztahy Německa a Číny lepší, než kdykoliv předtím. Od roku 2006 jede Merkelová do Pekingu pošesté a letos už podruhé. Navíc polovina kabinetu letí s ní. Jak spiegel.de dále upozorňuje, před kancléřkou dosud nestálo tak vyhrocené dilema: jak v Číně řešit tradiční agendu lidských práv, když Evropa tolik potřebuje peníze. A těch má nejvíc právě Čína. Tady je písnička.
13:47
Červíček mezi Ukrajinou a Běloruskem„Je to obrovský skandál, který nás posouvá někam mezi Ukrajinu a Bělorusko,“ prohlásil v reakci na odvolání policejního prezidenta Lessyho předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Sociální demokracii vadí, že byl Lessy odvolán tak rychle a radikálně. Například nebyl jen postaven mimo službu, jak by se dalo čekat, byl rovnou zbaven uniformy. Podezřelé je to zejména poté, co Kubice Lessyho dlouhodobě kritizoval a o jeho nestrannosti tedy musíme mít vážné pochybnosti. Nervozitu také zvyšuje rychlost, s jakou byl jmenován nástupce - Martin Červíček, policista blízký lidem z ODS. Ještě k tomu prostoru mezi Ukrajinou a Běloruskem: tam jsou husté lesy a zamořená oblast po havárii v Černobylu, do které teď - kromě pár paličatých starousedlíků - přijde jen hrstka odvážlivců na vlastní riziko. Proč nás sociální demokracie vidí právě v téhle radiací nasáklé pustině, není úplně jasné. Tady je hudba.
14:49
Otrok Vladimir PutinRuský opoziční politik Boris Němcov uveřejnil na své webové stránce text s názvem Život otroka na galejích. V něm na naráží za rok 2008, kdy Vladimir Putin přirovnal svých osm let prezidentování k práci otroka na galejích. Němcov to teď dává do protikladu s majetkem, jímž se tento „otrok“ obklopil. Článek přináší soupis i s fotografiemi aut, lodí, letadel a venkovských sídel, které Putin užívá - oficiálně jako prezident. Němcov také zmiňuje upadek, jímž údajně za Putinovu éru prochází ruské školství a zdravotnictví. Němcovův článek je tady. Tady je tortura, co never stops.
15:53
Na českou korupci s americkou policiíMinistr zdravotnictví Leoš Heger má plán, jak rázně omezit korupci spojenou s místními farmaceutickými firmami. Píše to server iHned. Jelikož většina firem působících na tuzemském trhu s léky má americké matky, mohla by se korupční podezření šetřit za Atlantikem, kde jsou mnohem přísnější zákony. Zatímco u nás platí firmy pokuty v řádech statisíců korun, v USA jde o miliony dolarů. Heger už si nechal vypracovat právní analýzu, která mu jeho plán potvrdila. Kolem byznysu s léky se v Česku točí zhruba 50 miliard dolarů. Zde je hudba.
17:01
Mattoni, vandrák a nedůsledný DJKampaň proti firmě Mattoni jako vlastníkovi lázeňského komplexu v Kyselce nabírá na síle. Jak píše iDnes, výtvarník Roman Týc mluví ve svém klipu o majiteli Alessandru Pasqualem jako o vandrákovi, který pohrdá českou kulturou. V minulých dnech vznikl také klip, kde několik mladých umělců nepoměrně vstřícněji než Týc Pasqualeho žádají, aby Kyselku opravil. Na Facebooku už se objevují názory, že kampaň nějak spoluorganizuje konkurence firmy Mattoni, pro to ale zatím nejsou důkazy. Kampaně proti neetickému chování firmem jsou navíc v zahraničí běžné a mnohem drsnější. Z tohoto pohledu jsou Češi k chování firmy Mattoni poměrně neteční. S myšlenkami na to, kolikrát si sám v poslední době koupil svoji oblíbenou hroznovou příchuť, se s vámi dnešní DJ loučí a přeje hezký večer. Tady je poslední píseň.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].