0:00
0:00
Respekt DJ18. 10. 201211 minut

DJ pátek 19. 10. 2012

Senátní volby: jde o hodně. Sledujte zítra DJe
Autor: ČTK

07:48
Dobré ránoDobré ráno milí čtenáři,„pátek je podle mezinárodní normy ISO 8601 označením pro pátý den po neděli,“ píše se na české verzi Wikipedie o dnešním dni. Nezbývá než všem nejprv popřát, aby to byl den zábavný, podnětný, smysluplný, něčím zapamatovatelný.Popřát rovnou můžeme i několika lidem k dnešním narozeninám, třeba bývalému guvernérovi ČNB Zdeňku Tůmovi, boxerskému šampionu Evanderu Holyfieldovi anebo spisovateli Johnu le Carré. Mezi dnešními výročími vašeho DJ z postupného probouzení vytrhla jedna událost: dnes před 53 lety v německých Cáchách prý vznikla první diskotéka. Hrál na ni první diskžokej, předchůdce všech diskžokejů z webu Respekt.cz - DJ Heinrich. To je tak podivná zpráva, že se hned pokusím pokračovat v pátrání a v brzy se o ní dozvíte více.Pro správnou náladu do začínajícího dne, jedna slavná páteční píseň ZDE.

08:30
Exkluzivně: Výročí založení první diskotéky. Hovoří první DJ světa - HeinrichTak pozor. Do konce 50. let prý ve večerních klubech hrála jen živá hudba, poslouchání nahrávek mělo pověst „mrtvé hudby“. Stoupající popularita Radia Luxemburg a jeho populárních písniček ale inspirovala rakouského podnikatele Franz-Karla Schwendingera. Ve západoněmeckých Cáchách založil restauraci Scotch Club a najmul člověka jen na to, aby celý večer pouštěl z vinylových desek písně. Hezky podle nálady návštěvníků.Úplně se to ale nedařilo. Songy pouštěl jistý operní zpěvák a publikum z toho moc nadšené nebylo. Zaznamenal to i devatenáctiletý Klaus Quirini, který měl to zvláštní veřejné pouštění hudebních nahrávek popsat pro lokální noviny.„Zábava byla špatná a začali jsme si všichni stěžovat. Pil jsem v ten večer svoji první whisku, a proto jsem asi remcal dost nahlas. Přišel za mnou manažer podniku a zeptal se, jestli to nechci zkusit,“ vzpomíná Quirini. Posilněn drinkem, vyškočil na pódium. „Dámy a pánové, vyhrneme si kalhoty a zaplavíme tohle místo. Protože přijede loď s Lale Andersenem!“ zakřičel při uvedení nové písně a všechny tím probudil z nudy. Lidé v sále, kde platil přísný dress code, začali jásat a tančit. A mladý reportér dostal od manažera restaurace dobře placenou nabídku - pouštět desky každý večer.Klaus Quirini souhlasil, ale jeho otec si vymínil podmínku: Byl v té době známým soudcem a proto synovi řekl, aby nevystupoval pod pravým jménem. Ten si vybral umělecké jméno Heinrich a první DJ byl na světě. Dnes jednasedmdesátiletý muž pouštěl desky v Cáchách ještě dalších osm let a v roce 1968 odjel založit první diskotéku do Švýcarska. „Pořád chodím na diskotéky,“ řekl před třemi lety týdeníku Der Spiegel, „ale jen na ty, kde potkám lidi v mém věku a netančí tam tanečnice v klecích“.Více o tomto převratném výročí si můžete přečíst ZDE , najdete tam i pár archivních fotek.

↓ INZERCE

09:24
Evropa je blíže k bankovní uniiEvropa se dohodla na přesných podmínkách společného bankovního dohledu a významně se tím posunula směrem k bankovní unii. Ta je podle převažujícího názoru analytiků podmínkou vyřešení krize eurozóny. Přerušila by současnou úzkou provázanost bank a národních států, která například ve Španělsku vede ke zničujícím dopadům tamních ohrožených bank na celou španělskou ekonomiku, a v důsledku pak na celou eurozónu.Francie a Německo se dohodly na kompromisu v některých sporných a důležitých detailech: právní rámec bankovního dohledu by měl být dokončen v lednu 2013 a dohled by měl začít fungovat později během roku; regulátoři pracující pod křídly Evropské centrální banky budou dohlížet na všechny banky v eurozóně; ohrožené banky nebudou mít přímý přístup k penězům z evropského záchranného fondu (ESM), dokud nebo bankovní dohled plně funkčí.Dění na Summitu v Bruselu můžete sledovat ZDE

10:35
Jak se učí čínští komunisté aneb zpráva o proměně pekingského VUMLuPři pohledu na fotografie mrakodrapů v Šanghaji a při čtení statistik o hospodářském růstu se dá snadno zapomenout, že Čína je z podstaty pořád leninský režim - se Stranou v roli „avantgardy společnosti“. K takovému režimu patří třeba „Centrální stranická škola“, která už desítky let školí funkcionáře z celé země a zvyšuje tím jejich šanci na povýšení. Reportér deníku Washington Post se do takové školy vydal a  tento týden o ní napsal reportáž, kterou si můžete přečít ZDE.Studenty, především čtyřicátníky a padesátníky, už ale marxistické teorie nazajímají. Měsíce strávené na spartánských kolejích se společnými kuchyňkami a sprchami berou jako šanci navázat kontakty do budoucna - zvát třeba na drahé večeře úředníky z jiných provincií v naději, že se známost někdy vyplatí (čínští whistlebloweři na internet vložili kopie učtenek na večeře, které staly přes tisíc dolarů a „studenti“ si je nechali proplatit od státních institucí). Posedlost navazováním kontaktů, které symbolizuje korupčního ducha současné čínské elity, už kritizují i přední straníci.„Centrální stranická škola“ má tři tisíce poboček, v cejí pekingské centrále každým roke studují tři tisíce funkcionářů a  jejím oficiálním ředitelem je nastupující čínský vládce Si Ťin-pching. Mizejícímu zájmu o marxisticko-leninské teorie se učitelé snaží bránit: příeněji kontrolují docházku čtyřicátníků a padesátníků na přednášky a na obědy a večeře do jídelen a modernizují osnovy. Krom Marxova Kapitálu se studují teorie managementu nebo mezinárodní měnová politika. Mění se i metody - komunističtí studenti se méně memorují a více pracují s konkrétními studiemi o praktických problémech svých regionů. Moderní výuka má ale naplnit starý cíl: pomoci k udržení vlády Strany nad Čínou.

11:07
Hodina se Sonic YouthA teď trocha hudby - Sonic Youth si můžete poslechnout ZDE

11:55
Amreeka - filmový tip před obědemV Praze před dvěma týdny proběl první festival palestinských filmů a DJ vám musí jeden kousek doporučit - film Amreeka o odchodu jedné bankovní úřednice a jejího syna z Betléma do Ameriky. Trailer sice nepůsobí úplně přesvědčivě, ale film do odosobněných témat jako „imigrace“ nebo „izraelsko-palestinský konflikt“ přináší pěkně vystavěný, obyčejný lidský příběh. Více ZDE.

13:33
Koho ještě zajímá SýrieV zimě a na jaře masakry v Sýrii ještě vyvolávaly smršť novinových titulků a odpovědí na otázku „Co dělat?“ Masakr pěti set lidí ve městě Daraya už se v září opravdovým tématem nestal. Ukazuje to dobře vývoj války, která pomalu mizí z novin. Zprávy o mučení, roztřesená videa svědků bombardování měst a debaty o smyslu případné intervence se už měsíce opakují. Zpravodajství, které se zakládá na přinášení novinek - nových informací nebo úhlů pohledu - už k válce jakoby nemá co říct. Videa zabitých a zmrzačených těl, která s nasazením života natáčí syršti aktivisté na své chytré telefony, končí bez diváku v kyberprostoru. Na boje si zřejmě zvykají i diplomaté. „Zdá se, že se mezinárodní společenství naučilo s válkou v Sýrii žít,“ řekl před časem vysoce postavený diplomat deníku Financial Times.V Sýrii se ale dále zabíjí a mučí. Jaké jsou tedy novinky? Lidskoprávní organizace včera oznámily, že armáda a provládní milice od počátku konfliktu unesly 28 tisíc lidí (ověřit tuto informaci z jiných zdrojů zatím zřejmě nejde). Do Damušku dnes přilétá vyslanec OSN a Arabské ligy s dalším plánem na příměří. Íránské vedení opět odmítá jakoukli změnu režimu v Sýrii.  

13:51
Píseň z procházky městem, kde skončila válkaDJ bohužel nezná žádnou syrskou hudbu, pustí vám alespoň něco ze sousedního Libanonu. Melodii vymyslel tehdy cca. třináctiletý Ibrahim Maalouf, když se po skončení občanské války počátkem 90. let při své první návštěvě rodného Bejrútu procházel mezi válečnými troskami. Krásný videoklip ZDE

14:20
Nositelky Nobelovy ceny míru se hádajíDvě odvážné liberijské ženy vloni dostaly Nobelovu cenu míru, za posilování práv žen i za to, jak svou zemi po čtrnáct let trvající občanské válce nasměrovaly na cestu k míru. Předminulý týden ale Leymah Gbowee, někdejší vůdkyně ženského mírového hnutí, ostře kritizovala dnešní prezidentku země Ellen Johnson-Sirleaf, která je vůbec první africkou prezidentkou.„Lidé jsou zkladaní, zemi chybí hlas morálky,“ kritizovala při vydání své nové knihy v Paříži. Na Západě neobyčejně oblíbená první africká prezidentka prý dostatečně nebojuje proti korupci, neuvádí v praxi doporučení mezinárodních organizací a ve vysokých veřejných funkcích pracují i její synové. „K čemu je dobrá infrastruktura, když lidé nemají co jíst?“ kritizovala dále hospodářskou politiku vlády své dlouholeté spojenkyně, která kade důraz na přilákání zahraničních investorů a rekonstrukci silnic, přístavu a dolů.Liberijští přátelé z kritikou plně souhlasí a uvažují, zda to byla předehra vstupu uznávané Leymah Gbowee do politiky. Více o sporu nobelsitek najdete ZDE, knihy odvážné Leymah Gbowee si můžete koupit ZDE, pozoruhodný živopis prezidentky zase ZDE.

15:00
Filmová pozvánka na víkendJe čas na reklamu. O víkendu v Praze a v Brně bude vrcholit Das Filmfest, přehlídka německých, rakouských a švýcarských filmů. Z programu vybírám nejúspěšnější švýcarský film minulého roku - trailer najdete ZDE a krátký dokument o tématu filmu najdete ZDE.

15:30
Jeden psychiatr na jednu zemiVe Sierra Leone, kde prakticky po celá 90. letá probíhala občanská válka, je zajímavý kontrast. Podle Světové zdravotnické organizace trpí několik set lidí kvůli válce posttraumatickým stresem a depresemi, ale v zemi působí jen jeden psychiatr, který jim může odborně pomoci. Je v důchodovém věku a vedle něj už specializaci na psychické potíže má jen několik zdravotních sester. Reportáž o Dr. Nahimovi a o péči o psychicky postižené v západoafrické zemi vyšla v aktuálním vydání časopisu Newsweek a můžete si ji přečíst ZDE. Na stole jsou už skromné cíle na zlepšení: cílem státní zdravotní politiky, kterou podporuje zahraniční rozvojová pomoc, je do několika let zvýšit počet psychiatrů v zemi na 5 (!) a vyškolit 10 specializovaných zdravotních sester.   

15:45
Slavíme výročí založení první diskotéky: diskem statných Seveřanů Slavme tancem! Nejprve prosim věnujte pár minut malé lekci ZDE … A teď chytněte kolegy za ramena a pojďte společně tančit k písni statných, protestantských, otužilých Seveřanů ZDE.

16:00
Výbuch v BejrútuDJ dnes pouštěl píseň Beirut, teď v libanonské metropoli vybuchla bomba nastražená v autě. Oficiální údaje hovoří o osmi mrtvých a skoro osmdesáti raněných. Neznáme motiv, ani cíl útoku, ke kterému došlo v křesťanské čtvrti Bejrútu. Nejdůležitější bude samozřejmě pátrání po souvislosti v válkou v Sýrii, která je se sousedním Libanonem úzce provázaná. Už dlouho panují obavy z rozšíření konfliktu do etnicky, politicky a nábožensky nesmírně složitého a výbušného Libanonu.

16:15
EvoluceATADY jedna píseň od The Cinemathique Orchestra

17:02
Senátní volby: jde o hodně. Sledujte zítra DJeDnes odpoledne začalo druhé kolo senátních voleb ve 27 ze 71 obvodů Česka, volební maratón bude pokračovat zítra do 14,00. Jsou to volby, ve kterých jde o hodně, třeba o to, zda se voliči přikloní k levicovějším stranám jako v případě krajských voleb. V Praze o senátorské křeslo bojuje odéesácká Filipiová s komunistickým senátorem Jiřím Dolejšem, kterého dokonce nečekaně podpořila spisovatelka Lenka Procházková. Pokud Jiří Dolejš vyhraje, bude mít Praha prvního komunistického senátora od pádu komunismu. Respekt dj bude i zítra přinášet zprávy z volební soboty. Sledujte naše stránky.

18:00
Italské disko na rozloučenouZačíná víkend - ať se vám povede!!! Loučím se tradičně diskem, tentokrát z Itálie ZDE.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].